Boj o památníky KonfederaceThe Jim Jefferies Show

Thumbnail play icon

Video není vhodné pro děti a mladistvé.

Přidat do sledovaných sérií 3
63 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:132
Počet zobrazení:4 490

John Oliver tento týden bohužel opět nevydal nový díl, takže pozici náhradníka dnes zastane Jim Jefferies. Ten se podívá na zoubek jižanským památníkům, které oslavují hodnoty Konfederace.

Přepis titulků

Než jsem přijel do Ameriky, vše co jsem věděl o Jihu bylo z filmu Jih proti Severu. Uprostřed filmu jsem usnul... Údajně došlo k občanské válce, ve které zahynula spousta lidí. O 150 let později hrdí jižané stále slaví odkaz svých předků vlajkami a památníky. Největší z nich je kousek od Atlanty – Stone Mountain, na kterém se nachází ikony konfederace: Jefferson Davis, Robert E. Lee a Stonewall Jackson. A jakmile se setmí, začíná super laser show!

Komu by se tohle nelíbilo? No jo, vlastně... Co máte proti Stone Mountain? Je to připomínka bílé nadřazenosti. Panují zkreslené představy o tom, jak to dříve na Jihu vypadalo. Že to byly samé mátové koktejly a nóbl odpoledne na zahrádce. Pro miliony lidí v řetězech šlo ale o kruté období. No, tak tohle z tý laser show vynechali.

Jak je to možný? Promluvil jsem si s autorem 14 knih o Jihu, abych o celé věci získal více informací. - Proč tyhle památníky zachovávat? - A proč je bořit? Lidé je považují za symbol otrokářské minulosti a vidí to jako urážku. Podle mě je to škoda, opravdu, že jsou ty památníky spojené s rasismem. Ale kdo s tímhle spojením přišel? Nejspíš ti otravní otroci. Při pohledu na památník vidím Jeffersona Davise, který adoptoval černého sirotka, vychoval ho a zajistil mu práva svobodného občana.

Vznešená myšlenka. Třeba jsme příznivce Konfederace jen špatně pochopili. Jefferson Davis adoptoval černošské dítě, to je celkem fajn. Jako v seriálu Diff'rent Strokes. Tak to úplně ne. Takovéhle zmizíkování historie je nám příjemné, ale není přesné. A je nebezpečné.

Jako spousta dalších věcí v dnešní době dokáží alternativní fakta zamlžit diskusi. O tom jsem se sám přesvědčil při rozhovoru se zastáncem zachování Stone Mountain. Občanská válka byla podle mnohých sporem o otroctví. Ano, někteří to tvrdí a je to vtipné. Není to tak, šlo o nezávislost. Nebýt deklarace nezávislosti Jihu, k žádné válce by nedošlo. Ale na konci války byli otroci propuštěni. To už ale o nic nešlo. Otrokům asi jo.

Ale Jihu už v podstatě o nic nešlo. Ale otroci by to uvítali. Ve válce šlo o nezávislost. Černoši byli tehdy utlačováni. Souhlasíte s tím, že byli utlačováni? Ano. Je to ale trochu nadužívaný pojem. Je slovo "utlačováni" nadužíváno? V jakém smyslu?

Ve smyslu, kdy byli lidé dovlečeni ze své rodné země a nuceni po zbytek života sloužit lidem, kteří je ani nepovažovali za lidi? - Jo, v tomhle smyslu. - Tak to ne. Park Stone Mountain je jedním z nejnavštěvovanějších na světě. Běžně tam potkáte Japonce, Němce... Japonce a Němce... A co Italy? Jsou na světě památníky, které jsou podle vás urážlivé?

Ano, spousta. Třeba památníky Abrahama Lincolna. - Nemáte rád Lincolna? - Ne, byl to válečný zločinec. Byl to jasný bílý supremacista, zničil Jih a zabil téměř milion vlastních občanů. V porovnání s tím je chování Asada v Sýrii zanedbatelné. Na tom se neshodneme. Je to celé jen další americká rozepře založená na rasismu? Odpovědi jsem se vydal hledat k přednímu právníkovi v Atlantě, jehož předci bojovali za Konfederaci.

Proč došlo k občanské válce? Předně šlo o otroctví. Konečně! Běloch, kterej věří, že ta válka byla o otroctví. Ti, se kterými jste mluvil, válku rádi zdůvodňují nezávislostí. - Přesně. - To je zavádějící. Odmítají čelit historickým faktům. Objektivní pravda od někoho bez špetky rasismu.

Jsem zcela proti mezirasovým vztahům. Je to jako byste vrátili 60 tisíc let odděleného vývoje. Mezirasovým vztahům oponuji na základě rozumných důvodů a přiznávám, že k nim chovám přirozený odpor. Víte, že jste v televizi, že jo? No, možná je to rasista, ale aspoň zná přesná fakta. Podívejte, historie je komplikovaná a plná sraček. Pýcha může lidi donutit věřit věcem, které prostě nejsou pravdivé.

A pokud takové semínko necháme klíčit, budeme nést smrtelné následky. Pro Charlottesville... a pro nás všechny. Jak se toho zbavíme? Je jedna věc zbourat sochu, ale jak odstranit něco vyřezaného do skály? Předně si nemyslím, že by šlo jen o odstranění skály. Myslím, že na Stone Mountain musí dojít k převyprávění historie, aby památník přesněji popisoval tehdejší život, včetně úhlu pohledu Afričanů držených v otroctví.

Odpovědí by taky mohl být dynamit. To by taky šlo. Překlad: heindlik www.videacesky.cz

Komentáře (27)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tohle nejsou zprávy, proč čekáte objektivní vyvážené zpravodajství? :D Týpek má nějaký názor, udělá si na to reportáž podle toho jak ji on cítí. Nebrečte.

41

Odpovědět

Wow, tak tomu říkám krásná ukázka propagandy, nejvic se mi líbí ta čast ve stylu "má pravda je objektivní, protože je moje" :-D

Historii jsem studoval, je to i můj koníček, ale tohle má k debatě o historii asi tak blízko jako kdyby to natočili s Tomem a Jerrym o objektivitě nemluvě. Rozhodně nechci tvrdit, že na jihu žili jen cnostní gentlemani a vznešné dámy v bílých šatech (viz ty ukázky ze Severu proti jihu), ale i kdybych to posuzoval jen z pohledu Hollywoodu, (což považuji jako tu absolutně nejnižší vstupní laťku, když už není chuť studovat opravdu relevantí prameny) tak si stačí pustit filmy jako Glory či Gettysburg, aby člověk pochopil, že to co se tu prezentuje je minimálně sporné, spíše ale účelově zavádějící.

131

Odpovědět

Co to je za slátaninu? Žádné argumenty ani fakta, jen názory pár lidí, které vhodně poskládal tak, aby z toho zastánci zachování pomníků vyšli jako blbci.Tohle je klasická manipulace a ani se to nesnaží nějak skrývat. Vždy tam hodí prohlášení jednoho z bělochů bez kontextu a pak se tomu směje. WTF?!

Jinak už jsem to psal jinde. Válka Severu proti Jihu byla válkou o nezávislost. Jih vyvážel zemědělské produkty (hlavně tabák a bavlnu) Washinkton chtěl jednotná cla, přerozdělována přes centrální systém, kdežto jižní státy si je chtěly určovat a spravovat sami. Sever prostě chtěl podíl na zisků z produkce jihu, protože potřeboval financovat stavbu železnit a industrializaci země. Jižní státy jim řekly, že jim nic dávat nebudou, prtože z toho nic mít nebudou a udělaly se pro sebe. Sever jim kvůli tomu nemohl vyhlásit válku, protože by byl ten špatný, tak si musel najít jinou, mnohem ušlechtilejší záminku. Ha! otroctví! Nám jeho zrušení neuškodí a je to položí a ještě budeme za ty hodné.

112

Odpovědět

V roce 1860 se Sever podílel na celkovém ročním produktu USA 92,5 % hlavní zásluhu na tom měl průmysl. Proto průmyslníci, obchodníci a bankéři ze Severu usilovali o pevnou měnu a především celní ochranu. Nepodařilo se mi najít že by měl Sever zájem o podíl na zisku z produkce jihu. Prosím o odkaz.

53

Odpovědět

+Alberto123Takový odkaz pochopitelně není. To je jako by jsi chtěl důkaz, že američani bojují na blízkém východě kvůli ropě. Historii píší vítězové a je třeba číst mezi řádky. Spíš ty mi řekni, jak jsi dospěl k tomu číslo 92,5 % to je velmi konkrétní údaj a velmi těžko uvěřitelný.

32

Odpovědět

+Moor8Je uveden v knize Hvězdy proti hvězdám : Americká občanská válka 1861-1865 nebo také na této stránce https://otik.uk.zcu.cz/bitstream/11025/12006/1/Bakalarska%20prace%20%282%29.pdf .

Roku 1860 spadalo pod severní státy téměř 90 %
hrubého národního produktu, měly přibližně sedmkrát větší průmyslový výkon oproti
Jihu, ale jen čtyřikrát více obyvatelstva. Je však nutné podotknout, že v severních
státech byla o mnoho kvalitnější infrastruktura a více přírodních zdrojů.

21

Odpovědět

+Alberto123Údaj pochází z knihy Hvězdy proti hvězdám : Americká občanská válka 1861-1865. Podobné číslo uvádí i tato bakalářská práce která čerpá z více zdrojů https://otik.uk.zcu.cz/bitstream/11025/12006/1/Bakalarska%20prace%20%282%29.pdf.
Roku 1860 spadalo pod severní státy téměř 90 %
hrubého národního produktu, měly přibliţně sedmkrát větší průmyslový výkon oproti
Jihu, ale jen čtyřikrát více obyvatelstva. Je však nutné podotknout, ţe v severních
státech byla o mnoho kvalitnější infrastruktura a více přírodních zdrojů.

11

Odpovědět

Nebejt bělochů tak dnes potomci otroků někde žíjí v Africe, dožívají se sotva 50 let pokud teda nezemřou u porodu nebo na malárii, AIDS, atd Žili by v chudobě a o nějakým kecání o white supremacy v televizi by si mohli nechat zdát. Nečekám nějaký děkování ale jako menšina by se mohli přizpůsobit většině ne? Běloši se jim přizpůsobují každý den. To nedokážeme vedle sebe žít?

85

Odpovědět

Co čekat od vymletýho levičáka a n***a. Po natáčení si ho navzájem vykouřili.

1315

Odpovědět

čo čakať o nácka ako si ty? nič

18

Odpovědět

Bohužel, ač záměr tohoto videa byl určitě úctyhodný, video se proměnilo ve spoustu lží. Největší ironií je, že když ten právník říká, že to byla válka kvůli otroctví, tak Jim Jeffreis reaguje, že konečně někdo, kdo zná fakta, přičemž fakta říkají přesný opak. Tato válka (jak je tu již uváděno) byla opravdu kvůli tomu, že Konfederace vyhlásila nezávislost na Unii a napříkald sám Lincoln před válkou vůbec neměl v plánu otroky osvobodit. Až v průběhu této války ho napadl tento geniální tah, jehož hlavním účelem bylo získat otroky na svou stranu (navíc jih byl na otroctví mnohem více závislý než sever) a i díky němu pak tuto válku vyhrál. Nevím, jak zbylí dva, ale například generál Lee, který je na vyobrazen na oné hoře, si rozhodně nezaslouží být démonizován, poněvadž pouze bojoval za svou rodnou zemi a za její právo na nezávislost. Toto bourání památek a démonizování nevinných by se ovšem možná nedělo, kdyby současní podporovatelé konfederace nebyli mnohdy sympatizanti krajních stran politického spektra a často lidé pochybných názorů.

260

Odpovědět

Ke generálu Leeovi mě napadá jako podobný, vyhrocenější případ třeba Erwin Rommel. Německý voják, který ve druhé světové válce prostě bojoval za svou rodnou vlast, určitě ne za nacismus (naopak se nakonec zúčastnil spiknutí proti Hitlerovi). Ale holt stál na straně "těch zlých". Zasloužil by si třeba ten pomník? (Za mě ano, ale je to na diskusi.)

101

Odpovědět

+klkS těmi dějinami je to všelijaké. On Rommel na začátku války, když byl na vítězné vlně, nadšeně hajloval. Spousta lidí, kteří se na von Stauffenbergově atentátu podílela, měla na rukou krev nevinných. Ona i, svým způsobem, byla velká většina „Otců zakladatelů USA“ pokrytecká - orálně brojili proti otrokářství, ale sami měli spoustu plantáží s otroky.

Pokud je někdo konfrontován s realitou a změní názor (třeba se i za své předcházející činy stydí), snaží se to napravit, tak je civilizovaný. A opačně -
ten kdo si za svými chybnými názory a rozhodnutími stojí - tak ten je fanatik. Pak je samozřejmě otázka, zda někteří celou dobu nevěděli, že je to nemorální a pouze to byla jejich vypočítavost.

81

Odpovědět

diky bohu ze ten trapnej slizoun oliver nic nevydal!

1511

Odpovědět

Tohle video ničí můj safe space. Co s tím uděláte levičáci?

145

Odpovědět

To že je idnes levičáckej jsem věděl, ale tohle? tohle je přeci i pod vaší úroveň

1315

Odpovědět

To je parodie, nebo to myslí vážně?

trololol: Jak je to teda bylo s tou válkou Jihu proti Severu? Já měl za to, že opravdu v tom nedávném, Oscary ověnčeném, filmu šlo o něco jiného a přijmutí kapitulace se úmyslně odkládalo než se odhlasuje zrušení otrokářství. Jo a taky se tam rozdávaly trafiky: http://www.imdb.com/title/tt0443272/ A pokud je mi známo, tak seveřané padělali jižanské peníze, pouštěli jim je do oběhu a způsobovali inflaci. Není i tohle nějaký zločin? :-D

PS: Psal jsem to nedávno - opravdu musíte takováto videa překládat? Tady jde o duševní zdraví.

137

Odpovědět

Jako příčina války se často uvádí spor o to, zda má být povoleno otroctví. Ale tento výklad je značně zjednodušený, důvodů byla celá řada. Podstatou většiny z nich bylo to, že Jih usiloval o mnohem větší autonomii jednotlivých států v Unii, se kterou Sever, který prosazoval silnější centrální vládu, nesouhlasil. Bezprostřední otázka zrušení otroctví se často přeceňuje. I když se Jih obával, že jeho zrušení bude logickým důsledkem růstu moci vlády ve Washingtonu, otroctví ovšem stálo (ne vždy zcela zřetelně) v pozadí i ostatních rozporů. Často se uvádí, že tím nejzásadnějším sporem, který vedl až k občanské válce byla výše cel, kterou chtěl mít Jih co nejmenší a sever naopak co nejvyšší. Zatímco jih byl zemědělský a vývozový, tak severu dominoval průmysl a dovoz.

100

Odpovědět

Tak to je moc. Rozdíl mezi subjektivní a objektivní informací je to, kdo vám ji řekne? :D A navíc ta jeho "objektivní" pravda pravdou není. Ve válce šlo opravdu o nezávislost Jihu (snaha o samostatnost měla hluboké politické a ekonomické kořeny) a zrušení otroctví bylo jejím vedlejším produktem (nad jehož vyhlášením Lincoln dlouho váhal a který měl opět hlavně politické a vojenské důvody). Nebylo to žádný dobro proti zlu, jak se to ve videu snažil překroutit. Tvl, z takového hlasitého překrucování faktů je mi špatně. Ale hlavně že je sranda...

258

Odpovědět

A kde přesně to překrucuje? Já totiž viděl video, které ukazuje, že co člověk, to názor. A že dopátrat se "opravdové, historické pravdy" nelze, protože každý si fakta překroutí jak se mu hodí.
Pravda kamaráde, ta není NIKDY objektivní. Každej se na svět kouká ze svý bubliny názorů, myšlenek, výchovy, kultury, přesvědčení...
A když voláš "tady někdo překrucuje fakta", implikuje to, že Ty ta skutečná fakta znáš. Nebo aspoň ze všech nejlíp. O tom silně pochybuju.

110

Odpovědět

+EhmJá na objektivní pravdu věřím, což se nevylučuje s tím, že každý se na věc dívá ze svého pohledu. Mé zvolání tvé tvrzení neimplikuje, to sis z něj domyslel sám.
Promiň, znova si to pouštět nebudu, takže ti neřeknu, kde všude to překrucuje. Stačí ta nejjasnější ukázka, když mu právník řekne, že příčinou války byl spor o zrušení otroctví, a on to označí za tu pravou objektivní pravdu - bez jakéhokoli historického podkladu, asi jen proto, že se mu ten názor hodí do krámu.

60

Odpovědět

A kdo tam jezdi? Nemci , Japonci ...Italove? sel sem do kolen:)

230

Odpovědět

Proč těm jižanskejm vidlákům ty jejich hračky nenechají?
U nás komouši taky mají kam pokládat věnce.

86

Odpovědět

Pretože ani v Nemecku nenájdeš žiadne sochy Hitlera bežne v uliciach a parkoch. To, že sa nájdu južanské skupiny, ktoré bojkotujú zrušenie symbolov konfederácie voľne sa nachádzajúcich na verejných priestranstvách neznamená, že sú hlasom celého juhu. Čím ďalej tým viac obyvateľov juhu si uvedomuje, že v dnešnej spoločnosti je dosť potupné vzdávať hold porazeným konfederantom.

414

Odpovědět

+RezolutNo ale my památník na Vítkově neodstřelíme.

11

Odpovědět

+RezolutCo má jih společného s Hitlerem?

21

Odpovědět

Ti jižanští vidláci jezdí v traktorech, na které si u nás žádné posrané zemědělské družstvo nikdy nevydělá.

52