Proč jsou zdravé potraviny v USA tak drahé?Vox

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 61
63 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:104
Počet zobrazení:7 358

V dnešním videu od Vox se dozvíme, proč jsou zdravé potraviny (nejen) v USA tak drahé, a jestli se situace může změnit.

Informace z grafik, které se nevešly do titulků:

  • 36,5 % dospělých američanů je obézních
  • 9,4 % američanů má cukrovku
  • v roce 1974 stála krabička cigaret 1,99 dolarů a ročně průměrný Američan vykouřil 2675 cigaret
  • v roce 2014 byla cena krabičky cigaret už 6,19 dolarů a počet cigaret na hlavu se snížil na 934 kusů ročně
     

Přepis titulků

Za deset dolarů si můžete koupit deset donutů, nebo pět jablek. Pokud zvolíte donuty, dostanete mnohem více kalorií. PĚT JABLEK = 650 KALORIÍ DESET DONUTŮ = 2 900 KALORIÍ Ne všechny kalorie jsou si však rovny. Jablka obsahují vlákninu a vitamíny, zatímco donuty jsou plné nasycených tuků a chemicky zpracovaných přísad. Ačkoliv jsou jablka zdravější, pro stejný počet kalorií jako v donutu jich musíte sníst víc.

Zároveň vás to ale bude stát o pět dolarů víc. To znamená, že levnější řešení obvykle není z hlediska výživy správné. Mezi jídelníčkem bez ovoce a zeleniny a obezitou a cukrovkou je jasná souvislost. Tato dvě chronická onemocnění dnes patří k nejvážnějším zdravotním rizikům v USA. Pro zdravé stravování jsou plodiny klíčové, Američané jich však nejí dost. Za to částečně může cena. Co tedy můžeme udělat pro to, aby měli na talíři plodin více? Čerstvé ovoce a zelenina jsou často na pěstování dražší než plodiny, které končí ve zpracovaných potravinách.

Například čerstvé jahody musí být sbírány ručně na rozdíl od jahod do marmelád, které mohou sklízet stroje. Nevadí, když se potlučou, a stroje jsou dlouhodobě efektivnější a levnější než lidská práce. Tahle práce navíc se odráží v rozdílu cen čerstvých jahod a ostatních plodin. Zároveň jsou kvůli tomu čerstvé jahody dražší než ty zpracované. Na rozdílu cen se podílí také dotace od státu.

Ministerstvo zemědělství nepřispívá na pěstování listové zeleniny tolik, kolik dává na pšenici, sóju nebo kukuřici. Tyto tři plodiny jsou součástí spousty zpracovaných potravin. Výrobky s kukuřičným sirupem a sójovým olejem tak mají nespravedlivou výhodu. Co se týká ceny, méně výživné potraviny vítězí. Aby se lidé vyhýbali levným, zpracovaným potravinám, je potřeba jít na to jinak. Daně na tabák a alkohol jejich spotřebu úspěšně omezily. Tato křivka znázorňuje průměrnou cenu krabičky cigaret za posledních 40 let.

Rostoucí cenu má částečně na svědomí federální a státní zvyšování daní. V roce 1983, na počátku 21. století a v roce 2009. S rostoucími cenami klesla spotřeba cigaret na hlavu, jak ukazuje tato křivka. Někteří výzkumní pracovníci tvrdí, že bychom měli zvážit daň na nezdravé jídlo. Ta by platila pro potraviny jako sladkosti, limonády nebo chipsy. Tyto nezdravé potraviny by se danily při výrobě a vyšší ceny v obchodech by mohly zákazníky navést na zdravější varianty. Daň na nezdravé jídlo ale nenapraví ani obezitu, ani vysokou cenu zdravého stravování.

Takže co s tím? Mohli bychom plodiny udělat sexy. No dobře. Jsou zde i jiné způsoby. Za účelem řešení vysokých cen vznikají programy, které díky dotacím zpřístupňují plodiny lidem s nižšími příjmy. Ministerstvo zemědělství uvolnilo od roku 2014 přes 65 milionů dolarů k rozšíření těchto programů po celé zemi.

Také existuje program Ovoce a zelenina na předpis zvaný FvRX. Doktoři mohou pacientům, kterým hrozí onemocnění související se stravováním, dávat poukazy na vypěstované plodiny. Zdravé a levné stravování podporuje také pěstování na vlastní či komunitní zahrádce. Pro rodiny však může být problém najít si na vaření a zahradničení čas. Prozatím nevíme, jaká strategie bude nejefektivnější, vyzkoušet je se ale vyplatí. Pokud Američané do svého jídelníčku zařadí rozmanitější ovocnou a zeleninovou stravu, určitě budou mnohem zdravější.

Překlad: heindlik www.videacesky.cz

Komentáře (40)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

twl zdrave a nezdrave jidlo se resi porad.. neni to o cene ale o lidech.. bud chces zrat zdrave nebo chces zrat hnusne premastene sracky.. jde nakoupit zdrave tak aby clovek moc neutratil.. jen umet pocitat.. - pro plebs

01

Odpovědět

Ja som vždy tvrdil, že dane a dotácie vyriešia každý ekonomický problém.
Som rád, že ste sa v 21.st vrátili k mojim ideám.

21

Odpovědět

Sorry, Karle. Ale zdanění není tvůj nápad, ale nápad Toryu, kteří zdanili "kontinentální" obiloviny (a vlastně tak prohloubili Velký bramborový hladomor v Irsku).

Tvoje teze naopak říkají, že by se měli vytvářet zemědělsko-technicke prapory, aby dokázaly zvýšit produktivitu.

80

Odpovědět

Tak za prvé, asi to nebude plošně 200 Kč za kg jablek, kdoví, odkud jsou to data. Numbeo, můj oblíbený, ale taky zřejmě nepříliš spolehlivý zdroj, uvádí cca 100 Kč / kg [1]. Třeba to ale není nic divného - pro nás je to divné, protože jsou jablka česká ikona, každá druhá česká babička má na zahradě jabloň. Možná, že v USA jsou méně dostupná. Třeba jako u nás avokádo, ananas apod. Numbeo zmiňuje v USA např. banány za 30 Kč / kg.

V každém případě ale všude platí, že sr*čka vyrobená z ropy, kukuřice a mouky bude levnější, než ovoce / zelenina / maso.

[1] https://www.numbeo.com/food-prices/country_result.jsp?country=United+States

20

Odpovědět

Budete žrát co vám přikážeme, dělat co vám přikážeme a volit koho vám přikážeme. Protože demokracie!!!

518

Odpovědět

v demokracii máš vždy právo výberu. Keď si jebo a nevieš rozmýšľať, tak bohužiaľ vyberá za teba niekto iný

154

Odpovědět

Asi si nějak vytěsnil tu informaci, že sója, kukuřice a pšenice jsou vládou dotovány více než ovoce a zelenina.

Tedy přicházejí dvě cesty: a) snížit/zrušit dotování sóji, kukuřice a pšenice (nebo zavést daň na "junk food"), všechny tyto možnosti povedou ke zdražení výrobků ze sóji, kukuřice a pšenice;

b) zavést dotace i na zeleninu a ovoce.

34

Odpovědět

+HeliumZemědělci jsou nejméně výdělečná zaměstnání a státy, kde se nejvíce lidí takto živí, jsou v USA nejchudší. Bez dotací by možná ani nežili. Spíš by mě zajímalo proč z pšenice a pár dalších surovin za pár centů může obchod prodávat výrobek za 10 dolarů.

02

Odpovědět

+nevimjmeno2Protože první, co si stát chrání jsou právě jeho zemědělci. (Ať už dotacemi "místním", či cly pro dovoz. Funguje to v USA, stejně jako v EU27.)

11

Odpovědět

+HeliumNení dotace jako dotace. EU dotace na řepku pro kurvení motorů nebo dotace na kukuřici pro spalování bych raději nejmenoval.

02

Odpovědět

+nevimjmeno2+nevimjmeno2 To je sice pravda, nicméně my jsme unikát, protože se u nás stabilně nadává na pár špatných dotací, a na ty hromady užitečných se zapomíná (na lepší kotle, na úly a léčiva pro včely, opravy hradů atd.)
Každopádně pokud by se najednou v USA zrušily dotace pro sóju, pšenici a kukuřici, vedlo by to ke krachům v zemědělství a nejchudší státy by na tom byly ještě hůř. Nelze z roku na rok začít najednou pěstovat místo kukuřice jahody, už jenom rozpěstovávání, získávání prostředků na jiné typy sklizňových strojů, atd, by byla práce na deset let.
Řešením by byl pomalý postupný přechod, např. každý rok 10% dotací ze "špatných" plodin, přesunout k "dobrým" plodinám, aby zemědělci nezkrachovali, a zároveň měli čas a motivaci postupně měnit produkci. Ideální scénář je samozřejmě nejméně pravděpodobný, protože vlády se mění rychleji, než plnění dlouhodobých plánů; navíc se vždy najde někdo, kdo vydělává na stávající situaci, a místo změny začne lobovat u politiků, podněcovat protesty atd..

21

Odpovědět

+skkam1.) Kotlíkovou dotaci bych ani nezmiňoval. Naprosto nesmyslné zvýhodňování skupiny lidí, co si zrovna chtěli pořídit nový kotel. Přispěje mi stát snad na nové ekologičtější auto? Přispěje mi na stromy co sázím na svém pozemku? Ani nechci. Dotace jsou zlo. Navíc byly registrované předbíhací podvody + ani stát nemůže zkontrolovat, zda všichni dané peníze využili jak měli.

2.) ze "špatných" plodin, přesunout k "dobrým" plodinám, ............................co vy levičáci hulíte matroš? Jaké zase špatné plodiny? Tyto plodiny tvoří skoro vše co žereme pane bože!

01

Odpovědět

Škoda, že se odborník (snad ?) na zdravou výživu vyjadřuje k ekonomice. Pak padají takové kraviny, jako že vyšším zdaněním bude lépe, ignorují inflaci za posledních 40 let, korelaci považují za kauzalitu a podobně.

P.S. extrémně socialistické Dánsko před 5 lety zavedlo daň z "nezdravých" potravin a po roce je muselo zrušit, protože lidi kupovali levnější (=horší) produkty nebo jezdili nakupovat do zahraničí. Tehdy byly zlé a nezdravé tuky, dnes to jsou cukry, buhví co to bude zase za pár let.

121

Odpovědět

Stejnou daň zavedlo "konzervativní" Spojené království (teď nevím, jestli v dubnu 2018, nebo v březnu 2018). Tedy to není v "socialismu", ale prostě ve snaze si nahrabat na daních, či clech.

(Jestli znáš ten vtip, jaký je rozdíl mezi socialisty a konzervativci. Socialisté zavádějí daně na domácí výrobky, konzervativci zavádějí cla na zahraniční výrobky. )

01

Odpovědět

Daň na nezdravá jídla mělo i Dánsko a po asi jednom roce zkušebního období ji zrušili. Konzumace se nezměnila a jen lidi byli nasráni, že si nemůžou koupit něco jiného.

00

Odpovědět

To je ale americká s****a. takovej socialismus v praxi.

44

Odpovědět

Socialismus v praxi je už to zvýhodnění výrobků ze sóji, kukuřice a pšenice. Toto video řeší jen následky.

Ostatně obyvatelům "basket countries" (státy "Středozápadu") by bylo srdečně jedno, zda jejich výrobky skončí v motorech aut, neb v plechovkách na různé kroužky. Jenže v USA je i silná petrolejářská lobby, která "bojuje" proti té zemědělské (turbo-diesly na methanol vs. turbo-diesly na naftu).

01

Odpovědět

VOX... čo iné čakať

41

Odpovědět

Tahle logika mě vždycky rozesměje...
"Chudí lidé nemají dost peněz na zdravou výživu, takže jejich řešení je zdražit tu nezdravou."
Ve výsledku mohou chudí lidé pochcípat hlady, protože si už nebudou moct dovolit ani tu nezdravou výživu :D

To je nanapadlo dát nějaké dotace, nebo slevy na dani pěstovatelům zdravé výživy, místo toho aby jen zdražovali tu nezdravou?

191

Odpovědět

Nie, jedným z prezentovaných argumentov bol, že suroviny na výrobu s**t jedla sú oveľa vyššie dotované vládou ako tie na výrobu čerstvého jedla bez priemyselného sprznenia. Správny dotačný program by mal dotovať výrobu čerstvého jedla a teoreticky spoplatniť výrobu nezdravého jedla. Záverečný cieľ je potom, aby zdravé a čerstvé jedlo mohlo cenou konkurovať priemyselne produkovaným exkrementom.

53

Odpovědět

Typická totaliťárna - představa že daně vyřeší všecko. Všimněte si že schválně nepíšu nic o levici, pravici, nebo jiném dělení (v USA mají dělení jiné ale lidi jsou všude stejní).
Co třeba uvažovat opačně, a zrušit dotace? Jooo to by nešlo, že... to by neměli úředníci a politici co dělat a třeba by se mohlo i přijít na to že jsou to zbyteční vyžírkové!

83

Odpovědět

Úředníci a politici? Ty jsi vtipnej. Viděl jsi snad někdy něco takového na poli? Ty dotace se týkají zemědělců (v nejchudších státech častý způsob obživy), takže zrušením dotací by v tomhle případě přišli o práci ti nejchudší pracující.

00

Odpovědět

+skamZrovna v nejchudších státech nezbývají peníze na dotace, takže zemědělské produkty jsou tam za reálnou cenu - musí uživit pěstitele. Takže jsou levné (pro nás). No a co uděláme my? Zadotujeme zemědělce, aby byli konkurenceschopní vůči těmto levným výrobcům. Výsledek? Dovážíme i do nejchudších zemí a místní se na to můžou, protože našim potravinám nemůžou konkurovat cenou a dotace jim nikdo nedá.

https://zpravy.tiscali.cz/proc-americka-burakova-pomoc-ohrozuje-zemedelce-na-haiti-285258

00

Odpovědět

Vtipné je, že chtějí zavést vyšší danění za junk food jako za cigarety. V ČR to dává smysl (cigarety), za získané daně z cigaret stát zaplatí léčbu kuřákům, ale v US? Tam daně utratí na obtěžování dalších zemí co mají ropu :D #believeInRetardedPeopleOfTheUSA

56

Odpovědět

Môžte zeleninu zlacniť aj na polovicu nezdravého a aj tak budú žrať v reštauráciach. Nič nerobiť, nevariť, len prísť k hotovému je u nich zakorenené ako u aziatov požieranie sóje a ryže. Okrem toho lacnú zeleninu a ovocie majú, ako každý, len netreba kupovať avokáda s bio-vegan nálepkou, že.

72

Odpovědět

A není lepší prostě učit lidi jíst uzdravě(hlavně a především děti)?
Třeba v amerických školních jídelnách nabízet zdravá jídla i za cenu dotace od státu?
A naopak omezit dotace na kukuřici a další a srovnat je s dotacemi na jiné plodiny?

V Evropě jsou nezdravá jídla skoro stejně drahá jako zdravá, takže to asi nějak jde...

12

Odpovědět

to je jak u nas ucia cigancata v skole co a ako, pridu domov a vidia fotrovcov a su spet, zacarovany kruh

11

Odpovědět

Jasně, Amíci jsou nezdraví protože nemají prachy na zdravé jídlo... Určitě....
Jejich útrata a přežírání nemá naprosto nic společného s tím že by zdravější jídlo stálo hodně vůči jejich platům.
To by Češí byli 2x tlustější jak Amíci.
Zase jejich debilní výmluvy

133

Odpovědět

Tak nejchudší část amíků(což je větší část, než by člověk čekal) na to zdravé jídlo fakt nemá prachy. Stěží mají prachy na to nezdravé a jsou závislí na charitách.

Ale majorita populace jsou prostě jenom nenažraný a líný prasata.Nechtějí si vařit a tak raději jdou do fastfoodu kde se nažerou levně, vydatně a extrémně nezdravě. Případně si koupí polotvar do mikrovlnky a podobně.

24

Odpovědět

Byl jsem dvakrát pracovat v USA na work and travel programu. Pracoval jsem za 8.5 dolaru na hodinu (v tu dobu byla minimalka myslim 7,25) a pracoval jsem min 40hod/týden. A když sem si chtěl něco málo vydělat tak sem si opravdu na nějakou papriku nebo jablka mohl zapomenout...a kupoval si nezdravý sračky...

60

Odpovědět

+Cerny strazce vesmiruz akého dôvodu si mohol zabudnúť na jablko? to jablko je pozlatené a stojí 10.000? :D

23

Odpovědět

+Cerny strazce vesmiruTo chápu... ale oni tady mluví o normálním Americkém občanovi (který dostává jiný plat předpokládám jen). Paradoxně ti dobře placeni jsou tlusté prasata taky.
Pokud jsou tlustí a nezdraví z chudoby a i z bohatství tak je u nich něco zle :-D

00

Odpovědět

Zlý Kůň se vysmívá úchylné levičácké myšlence, že dotace zachrání dementy cpoucí se osmaženým cukrem.
Zlý Kůň je smutný z toho, co se od 50. let z USA stalo.

142

Další