Zatmění Slunce a Měsíce

Thumbnail play icon
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:220
Počet zobrazení:8 047

Lidstvo především fascinuje zatmění Slunce, které lze mimochodem dnes pozorovat, ale i zatmění Měsíce je zajímavým úkazem. Jak tento jev funguje? A jak je možné, že zatmění Slunce nezažíváme každý měsíc?

Přepis titulků

Zatmění Slunce nastává, když měsíční stín dopadá někam na Zemi. Zatmění Měsíce nastává, když na něj dopadne zemský stín. Úplné zatmění nastává v plném stínu, v umbře. V polostínu, penubře, nastává částečné zatmění. Toto je krátké vysvětlení. Asi vás napadlo, proč zatmění nenastává každých 29 dní, kdy Měsíc oběhne Zemi. Zaprvé, oběžná dráha Měsíce není v rovině oběžné dráhy Země kolem Slunce. Je nakloněna o 5 stupňů.

Nezdá se to jako příliš, ale mějte na paměti, že tento model je hodně nepřesný. S takto velkým Měsícem a Zemí by vzdálenost měla být asi 3 metry. V této vzdálenosti 5 stupňů stačí k tomu, aby po většinu doby byl stín Měsíce mimo Zemi a stín Země mimo Měsíc. A jak tedy může zatmění nastat? Existují dva body, kdy oběžná dráha Měsíce protíná rovinu Slunce. Říká se jim uzly. Jak Země obíhá, tyto body jsou asi dvakrát ročně v linii se Sluncem.

Když je v té době Měsíc mezi Zemí a Sluncem, nastane zatmění Slunce. Pokud je Měsíc za Zemí, nastane zatmění Měsíce. Při úplném zatmění zakryje Měsíc Slunce na úzkém pruhu povrchu Země. Je to možné, protože na naší obloze jsou Měsíc i Slunce přibližně stejné velké. Slunce je 400krát větší, ale také je 400krát dále. Měsíc má eliptickou oběžnou dráhu, takže jeho velikost kolísá asi o 12 %.

Když je nejblíže Zemi, nastane úplné zatmění, pokud je nejdále, nastane prstencové zatmění, kdy se kolem Měsíce objeví prstenec světla. Ve vzdálené budoucnosti budou nastávat pouze prstencová zatmění. Víme to, protože Buzz Aldrin a Neil Armstrong nechali na Měsíci zrcadla. Vědci měřili vzdálenost Měsíce odrážením laseru od těchto zrcadel a zjistili, že se od nás Měsíc vzdaluje asi o 4 centimetry za rok. Někdy v budoucnosti, mluvíme o době asi za 600 milionů let, budou obyvatelé Země pozorovat poslední úplné zatmění Slunce.

EVROPSKÉ ZATMĚNÍ 11. SRPNA 1999 EFEKT DIAMANTOVÉHO PRSTENU ÚPLNÉ ZATMĚNÍ SNÍŽÍ TEPLOTU A ZMATE ZVÍŘATA KORONA (VNĚJŠÍ ATMOSFÉRA SLUNCE) SLUNEČNÍ KORONU MŮŽEME VIDĚT POUZE PŘI ÚPLNÉM ZATMĚNÍ Úplné zatmění netrvá déle než 7,5 minuty a na Zemi nastává průměrně každých 18 měsíců.

Ale pokaždé je viditelné na méně než 0,5 % zemského povrchu. Lidé proto cestují po celém světě, aby se dostali do cesty tomuto stínu. Spíše můžete pozorovat úplné zatmění Měsíce. Může trvat až 1 hodinu a 40 minut a je pozorovatelné odevšad na noční straně Země. Během úplného zatmění se Měsíc často zbarví červeně. Kdybychom neměli atmosféru, Měsíc by byl naprosto černý. Ale plynné molekuly v atmosféře rozptylují kratší modré vlnové délky světla, ale delší červené vlnové délky projdou.

Jinými slovy, při úplném zatmění Měsíce na něj Slunce promítá všechny pozemské západy a východy slunce najednou. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (22)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mě by spíš zajímalo proč ti to může vypálit oči.

40

Odpovědět

Líbí se mi, jak vysvětlují, proč je měsíc červený, že se na něj promítnou všechny západy a východy slunce... :) To mě nenapadlo to takhle vysvětlit :)

180

Odpovědět

Dneska to bylo super...škoda že v ČR bud úplné až v roce 2135 :D

130

Odpovědět

To už bude sledovat profesor Farnsworth

103

Odpovědět

"zatmění" u nás bylo tak 30%..

222

Odpovědět

75%

232

Odpovědět

+nevimjmeno2tím u nás, myslím v našem městě

216

Odpovědět

+nevimjmeno2Ve Šmoulicích?

133

Odpovědět

+nevimjmeno2Minimální zatmění slunce v ČR bylo 70,5% a maximální 75,8%. Záleželo na dané lokalitě - čím blíže k východu, tím bylo zatmění slabší.

90

Odpovědět

+nevimjmeno2Ten pocit když někoho setře obyčejný rohlík

00

Odpovědět

byla sem na karlovarsku, kde hlásili ztmění v průměru 75,8% a musím říct, že sem byla zklamaná, protože kromě toho že teda byla fakt zima tak nic moc vidět nebylo

00

Odpovědět

Měla jsem to štěstí a zatmění jsem viděla. Musím říct, že je to něco úžasného.

40

Odpovědět

niekto mi vysvetlite jak sa líši nov od zatmenia mesiaca lebo mi to príde ako to isté

67

Odpovědět

No rozdiel je uplne jednoduchy. Nov je ked je mesiac vo faze medzi Slnkom a zemou (ale neprekryva slnko ako pri zatmeni) cize slnko osvetluje odvratenu stranu a ta strana na ktoru sa pozeras je neosvetlena, vidis teda, dalo by sa povedat "mesacny tien". ten mesiac tam niekde je, len ho nevidis :D zatmenie mesiaca je vo videu vysvetlene.

92

Odpovědět

Troll?

31

Odpovědět

Prosím řekni, že jsi to na základce ještě nebral, a nebo alespoň, že tě nedopatřením pustili dále, aniž by jsi to věděl... což pořád nevysvětluje, proč nechápeš rozdíl, i když tu máš video.... že ty jsi vychlastal moc borovičky?

19

Odpovědět

Nov je fáze Měsíce, kdy je Měsíc přikloněn k Zemi pouze neosvětlenou stranou.

Zatmění Slunce je jev, který nastane, když Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce, takže jej částečně nebo zcela zakryje.

(a teď propojení) Taková situace (zatmění Slunce) může nastat jen, pokud je Měsíc v novu.

15

Odpovědět

+MMZsorry, špatně jsem si to přečetl
vysvětlení skrze obrázky bude asi lepší

zatmění Měsíce (hledej na stránce obr. s názvem "Vznik zatmění Měsíce")
(jsou v pořadí Slunce-Země-Měsíc)
http://www.astro.cz/na-obloze/mesic/zatmeni-mesice.html

nov (jsou v pořadí Slunce-Měsíc-Země)
http://mesic.astronomie.cz/faze-mesice.htm

12

Odpovědět

Video zveřejněné v 17:00, takže trošku pozdě na informaci, že jde zatmění slunce dnes pozorovat (budoucí čas).

220

Odpovědět

co tě nemá... tohle je příprava na to další zatmění slunce.... to za jedenáct let :D :D :D

210

Odpovědět

+vasokdalší zatmění je 10.6.2021 takže za 5 let ale je důležité že nás na to tohle video připravuje :D

32

Odpovědět

+S.P.cau jen davam oznameni ze zatmeni mesice je 10.6!!!!

10