Britové ukořistili EnigmuDruhá světová válka

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 52
98 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:65
Počet zobrazení:3 662

Britské námořnictvo ukořistilo Enigmu, Japonci útočí v Číně, Indové ve východní Africe, Němci připravují útok na Krétu a Stalin si uzurpuje více moci. 

A jestli toho chcete o druhé světové válce vědět více, prozkoumejte web Druhá světová.
Pokud vás zajímá, jaká byla slabina Enigmy, podívejte se na toto video.

Přepis titulků

Počkej, počkej, počkej. Takže teď je vůdce on? Ale on byl vždycky vůdce. Že ne oficiálně? To jsem nevěděl. 9. května 1941. Zařízení to není veliké, ale tomu, kdo jej vlastní, propůjčuje moc tajné komunikace. Ale co když si jej přivlastní někdo další?

Potom snad někdy bude moci potají číst šifrované zprávy. A to je ve válce velké plus. Možná. Ale je třeba jej nejdřív získat a to se stane tento týden. Enigma změní majitele. DRUHÁ SVĚTOVÁ VÁLKA V REÁLNÉM ČASE Jsem Indy Neidell, toto je druhá světová válka. Minulý týden se Atény vzdaly a bitva o Řecko skončila německým vítězstvím.

Avšak jejich útok na Tobruk v severní Africe ztroskotal. Ve východní Africe postupovaly jednotky Commonwealthu na poslední velkou italskou baštu Amba Alagi a v Iráku začala anglo-irácká válka. Začnu tento týden zprávami z moří. 9. května zaútočila německá ponorka U-110 na spojenecký konvoj OB-318 východně od mysu Farvel v Grónsku, potopila dvě lodě, ale britská korveta Aubrietia ponorku zpozorovala a spolu s torpédoborcem ji za použití hlubinných náloží donutila se vynořit.

Ponorka je vážně poškozená a kapitán Fritz-Julius Lemp řekl posádce: „Konečná, všichni ven.“ Myslel si, že se potápí. Když viděli muže opouštět loď, zastavili Britové palbu. Lemp si poté uvědomil, že se nepotápí, a snažil se doplavat zpátky zničit citlivé materiály, ale nezvládl to. Když ponorku nalodili, vzali všechno, co mohli, včetně netknuté fungující Enigmy a kódové knihy Kurzsignale.

Enigma je německý šifrovací stroj, který Němci považují za neprolomitelný, a jeho zabavení je vskutku velkou cenou. Enigma a šifrovací kniha jsou převezeny do Bletchley Parku a již další měsíc budou použity k prolomení Reservehandverfahrenu – šifrovacího systému námořnictva používaného místo Enigmy. Britové mají na moři napilno. Od 5. do 12. května probíhá operace Tiger. Poprvé za několik měsíců zkouší Britové poslat konvoj z Gibraltaru do Alexandrie.

Nařídil to premiér Churchill, který chce dopravit tanky a zásoby do severní Afriky a co nejrychleji zastavit tamní postup Osy. Mise je sloučena s dozásobením Malty šesti torpédoborci. 5. května vyplulo z Gibraltaru pět transportních lodí s bitevním křižníkem Renown, letadlovou lodí Ark Royal a několika lehkými křižníky z uskupení H. 7.

května se připojily torpédoborce a další lehký křižník. Rovněž 6. května vypluly dva konvoje z Alexandrie na Maltu se dvěma křižníky a třemi torpédoborci coby doprovodem. Admirál Andrew Cunningham poslal na podporu celou středomořskou flotilu – letadlovou loď, 3 bitevní lodě, 3 křižníky a 19 torpédoborců. Jako součást operace bombardovali přístav v Benghází. Dokonce dvakrát. Celá tato velká operace skončí příští týden 12. května, a i když na oba konvoje zaútočí italská a německá letadla, tak do Egypta doputuje 238 tanků a 43 letadel Hurricane.

Je pravdou, že Osa pod Rommelovým vedením postupovala severní Afrikou, ale to už neplatí, zastavila se na egyptské hranici a u Tobruku, který je v obležení. Tobruk je strategicky důležitý, protože jeho přístav je největší mezi Bengházím a Alexandrií. Před válkou tam Italové vybudovali železobetonové bunkry. Kolem přístavu je dvojitý půlkruh opevněných pozic s ostnatým drátem, protitankovými pastmi, minovými poli a dělostřelectvem a obránce vede generál Leslie Morshead.

Jeho rozkazy jsou: „Nikdo se nevzdá a nikdo neustoupí.“ Velí 3. obrněné brigádě, která bude přezbrojena operací Tiger, a 9. australské divizi a 18. pěší brigádu má jako zálohu. Zhruba 24 000 mužů, jak jsem řekl před pár týdny. Rommel minulý měsíc čtyřikrát zaútočil a čtyřikrát byl odražen a do 4. května „se styl života obou stran v Tobruku podobal zákopovému boji Velké války.

Půda je velice tuhá, a tak je kopání zákopů zvláště náročné. Proto jsou často mělké. To znamená, že se obléhající vojáci v parném dni nemohou skoro pohnout. Ani jedna strana nemá dobré zásobování ani pohodlí. Obě strany aplikují taktiku útočných nočních průzkumů, takže si není kdy odpočinout.“ Němci na Tobruk sice neútočí, ale na jiné místo se chystají zaútočit už brzy.

Minulý týden jsem zmínil plány nadcházející letecké invaze na Krétu, kterou povede Karl Student a 7. výsadková. Divize složená ze třech výsadkových a jednoho pluku s kluzáky dorazí na ostrov v 600 letadlech Junker-52, z nichž některá potáhnou 80 kluzáků, které nesou lehké tanky 5. tankové divize a jednotky 1. útočného pluku, který je ostřím 7. výsadkové. Leteckou podporu a krytí poskytne 280 bombardérů, 150 štuk a 200 stíhačů.

Útoku se zúčastní 22 000 vojáků, spadajících pod 4. luftflotte Alexandera Löhra. Student plánuje poslat tři výsadkové pluky proti třem městům na severu ostrova s přistávacími dráhami. Až je obsadí, budou moci přistát tanky a promění se v základny obtěžující nepřítele podél jediné 270km cesty napříč ostrovem. Hlavním cílem bude Maleme, nejzápadnější z těch měst, kde přistanou přímo na letišti kluzáky s 1.

útočným plukem. Student počítá s tím, že bude na ostrově čelit převaze, ale myslí si, že díky překvapení a letecké podpoře ostrov po pár dnech těžkých bojů získá. Velitelem opozice je generálmajor Bernard Freyberg, hrdina z Velké války. Freybergovi hoši jsou různorodí. Osádku ostrova tvoří regulérní brigáda britské pěchoty a dvě netknuté novozélandské brigády a jedna australská, které byly evakuovány z Řecka.

Ale zbylých 40 000 mužů je neorganizovaná směsice vojáků bez potřebného vybavení. Mají pár tanků, několik kusů dělostřelectva, ale stěží nějaké těžké vybavení. Co se týče letadel, tak mají 17 Hurricanů a nějaké zastaralé Gladiatory. 5.

krétská divize bojovala v Albánii, ale po porážce byla rozpuštěna, takže na Krétě jsou jen rezervisté a těch není moc. Britové byli na Krétě od podzimu, kdy Italové napadli Řecko, a především jejich přítomnost dovolila 5. krétské divizi vydat se na pevninu. Ale neudělali z Kréty ostrovní pevnost, jak chtěl Churchill. Ten chce ze Suda Bay další Scapa Flow, ale pro Archieho Wavella to nebyla zrovna priorita. Wavell je velitel celého válčiště. Freyberg dorazil až 29.

dubna a z velení obrany nebyl zrovna nadšený. Ještě méně nadšený byl z nedostatku leteckého krytí ostrova. Došlo však k menšímu zmatku: „Freyberg si nedovedl představit, že by Krétu dobyli parašutisté, takže se soustředil hlavně na hrozbu vylodění. Wavell se však vyjádřil velice jasně, že Osa není námořně tak silná, aby připlula po vodě.“ Více o plánech a práci britských dešifrovačů – kteří už tento týden poskytli cenné a přesné informace – řeknu příští týden.

Němci jsou už tento týden velice aktivní na obloze. Každou noc první dva týdny května byla britská města a přístavy bombardovány. V liverpoolském přístavu bylo během sedmi nočních náletů potopeno 13 obchodních lodí. Avšak 8.

května Britové úspěšně nabourali rádiový signál navádějící bombardéry, takže 235 vysoce výbušných bomb, které měly zasáhnout továrnu na výrobu leteckých motorů, dopadlo na pole vzdálené 35 kilometrů, a 7. května je během náletu na Humberside sestřeleno 23 německých letadel. Britové tento týden bojují i jinde, v anglo-irácké válce. 3. května napadli irácké pozice u letiště Habbáníja. Dalšího dne zahájili vzdušné operace.

Cílem bylo malé německé uskupení operující z letiště u Mosulu. Němce zásobuje vichistická Sýrie. Do 6. května byla zničena většina iráckých sil a Iráčané se od letiště stáhli. Iráčané ustupují k Fallúdže. 7. května byly dvě irácké kolony spatřeny v otevřeném prostoru mezi Habbáníjou a Fallúdžou a napadeny asi 40 britskými letadly, která jim způsobila těžké ztráty. Onen útok začal minulý týden, ale i tento týden začínají útoky, a to daleko na východě v Číně.

V horách na jihu provincie začíná bitva o jižní Šan-si. Je známá také jako bitva o Jinnan. Je to nehostinná oblast skoro bez cest a čínští nacionalisté jsou tam dobře zakopaní. Dick Wilson píše, že toto je 14. japonský pokus je odtud vytlačit, ale ať už minule zkusili cokoliv, tentokrát posílají 100 000 mužů proti více než 150 000 Číňanů a 7.

května je posílají z mnoha různých směrů. Podporují je bombardéry a 8. května útočníci z jihu překročili hory a Žlutou řeku. Překročení řeky je velkou událostí a Číňané jsou nyní rozděleni vedví. To je přímý útok, ale ostatní zkouší i klamné útoky. Indové ve východní Africe minulý týden oklamali Italy, kteří si myslí, že hlavní útok proti Amba Alagi přijde zleva a ze středu ve frontálním útoku a skrze Falagský průsmyk.

Italové se tedy přemístili bránit tyto pozice. 4. května přešla 29. indická brigáda do útoku a dobyla hory Pyramida, Ploutev, Velrybí hřbet a Slon. Od nich se útesy stáčí k Prostřednímu kopci, který pod přívalem granátů dobyli za úsvitu dalšího dne. Nyní dosáhli Malého Alagi, západně od Amba, ale zastavil je souboj s ostnatým drátem a kulomety. Avšak na konci týdne, když byli Italové odlákáni od Falagy, past sklapla a Indové průsmyk dobyli.

A tady je pár poznámek na konec týdne. 5. května, pět let poté, co musel odejít, císař Haile Selassie vstoupil do Addis Abeby. 9. května zprostředkovali Japonci v Tokiu dohodu k ukončení thajsko-francouzské války. A 7. května přijel ze Záhřebu, hlavního města loutkového Chorvatska, do Bělehradu 49letý komunista, veterán španělské občanské války, založit obchod, který v Jugoslávii inspiruje komunistické povstání proti Ose.

Josef Stalin jej zná jako Valtera, ale jeho jméno je Josef Broz alias Tito. Když mluvíme o Stalinovi, tak ten si chtěl udržet místo generálního tajemníka komunistické strany, ale 6. byl zvolen prezidentem Lidové rady komisařů – tedy premiérem Sovětského svazu – prezidiem Nejvyššího sovětu. Úřad převezme po Molotovovi, který je také ministrem zahraničí.

Stalin byl de facto vůdcem Sovětského svazu mnoho let, ale nyní se tak bojí německé invaze, že se vypořádá s ní a se vším, co k ní patří, z pozice oficiálního a právoplatného vůdce. A jsme na konci týdne. Pozemní boje ve východní Africe, v Iráku a Číně, boje na obloze nad Británií a mnoho akce na moři. A byla ukořistěna Enigma. Už jsme o Enigmě mluvili, o historii i prolamování šifry.

Tu před válkou prolomili Poláci, ale Němci provedli sérii vylepšení, aby byla složitější. Vlastnictví Enigmy je pro Brity dar, tedy pokud šifru rozluští. Ukořistění stroje může být událostí, která pomůže vyhrát válku, anebo získali jen bezcennou, ale zajímavou bednu rotorů, klíčů a drátů. Na výsledek si budeme muset počkat. Josef Stalin uzurpující si více moci není v SSSR nic nového.

Podívejte se na tuto epizodu MDV o Stalinových velkých čistkách přímo zde. Členem TimeGhost armády týdne je Theodore Newhouser. Newhouser? Tady je něco z druhoválečného baseballu. Hal Newhouser byl ve druhé světové hvězdný nadhazovač detroitských Tygrů, který v letech 1944, 1945 a 1946 udělal 29-9, 25-9 a 26-9. O historii baseballu toho vím dost. Chci vědět, jestli je Theodore s Halem nějak příbuzný – nevystřihujte to – takže proto se ptám.

Theodore, pokud jsi příbuzný s Halem Newhouserem… bomba. Buďte jako Theodore a podpořte nás na patreon.com a timeghost.tv. Jen díky vaší podpoře můžeme tento pořad natáčet. Nezapomeňte odebírat, kliknout na zvoneček a uvidíme se za týden. Překlad: InkCZ www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

skoda, ze nespomenul ze sa bitky zucastnili aj poliaci a hlavne 11. československý pěší prapor ale tak v ramci celej vojny je to samozrejme zanedbatelne

81

Odpovědět

11. československý pěší prapor dorazí do Tobruku až dalších dílech říjnu 1941.

60

Odpovědět

+Anonym8320mas pravdu sice asi uz asi boli ofiko zaradeny pod jednotky, ktore branili Tobruk ale fyzicky sa do bojov zapoja az v oktobri (rijni).
moja chyba

20