Německo profituje z vykořisťováníheute show

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
77 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:29
Počet zobrazení:3 114
Německo nutně potřebuje zákon o dodavatelských řetězcích. V zemích, ze kterých se do Německa dováží například čokoláda nebo oblečení, dochází k vykořisťování a porušování lidských práv. Tento zákon by měl zvýšit kontrolu, velké firmy hnát k zodpovědnosti a tím i zlepšit pracovní podmínky v dotyčných zemích. Z hospodářského hlediska se to ale německým politikům a ekonomům samozřejmě nezdá, takže původní návrh zákona upravili, bohužel jen k horšímu. Kdo přivře oči, vyhraje.

Přepis titulků

Korona, korona, pořád jen korona. Stále je mezi námi. Co takhle téma, které zařídí dobrou náladu? Co já vím, něco jako... Čokoláda. Ano. Ten malý Karlík by chtěl být vyzvednut z GroKo. Čokoláda. Výborná, ale teď už také deprimující.

Žádný. Žádný prodejce nedokáže zaručit čokoládu bez chudoby nebo dětské práce. Jen 8 % celosvětové produkce kakaa je sklizeno ve férových podmínkách. Čokoláda, příklad toho, že v Německu potřebujeme zákon o dodavatelských řetězcích. Tak budou firmy zodpovídat za lidská práva a škody na životním prostředí. Dobrá zpráva. Po dlouholetém sporu parlament konečně došel ke kompromisu, který je skvělý, protože...

Podařilo se nám zvýšit zájem o ochranu základních lidských práv tak, aby tím oprávněné hospodářské zájmy nebyly narušeny. Jinými slovy: Ten zákon můžeš zahodit. Ochrana lidských práv, která nic nestojí. To zní jako hubnutí s majonézovou dietou. Vlastně GroKo pod nátlakem hospodářských spolků přišla se zákonem tak předělaným, že už ho nikdo nepoznává.

Ano. Měl například platit pro firmy od 250 zaměstnanců, teď platí až od 3000 zaměstnanců. A to až za dva roky. Dobrý, výhodou je, že některé děti z těch plantáží do té doby dospějí. Kromě toho byl zrušen občanskoprávní ručitelský závazek. To znamená, že stížnosti poškozených ze zahraničí vlastně nemají šanci.

Ale musíme docílit globálního úspěchu bez globální zodpovědnosti? Ne, to je až moc drahé. Evropská komise spočítala, kolik bude velké podniky stát regulace. Průměrně kolem 0,005 % ročního obratu. Přesně tak, 0,005 %. Nebo jak se říká: úplnou hubičku. Desátý kolínský vtípek v tomhle díle, jsem pyšný.

Takže by to byly homeopatické ztráty. A přesto je i ten nový, upravený zákon podle hospodářské rady CDU příliš. Úplně vážně to nazývají: levicový ideologický projekt. Tak tak. Boj za lidská práva je tedy levicová ideologie. A jen tak pro info bych bez ideologie chtěl říct, že společenský model, který se zakládá na dětské práci, není společenský model. Hospodářská rada CDU by možná mohla absolvovat stáž.

Například při sklizni kakaa. Vedle Angeliho Luse sedí jeho mladší bratr. Už dávno nechodí do školy, jeho otec se mezi nimi musel rozhodnout. Samozřejmě. Posílat obě děti do školy je přeci levicová ideologická kravina. O to je smutnější, že náš nynější zákon o dodavatelských řetězcích dokonce zaostává za standardy Úmluvy o právech dítěte. Německo profituje z levného nákupu a vykořisťování, a to se logicky pořád týká i asijských sweat shopů, ale i vaší ranní kávy z Etiopie.

Jasně. Pro každého z nás pracuje podle univerzitní studie z Řezna průměrně 50 otroků. To si nevynahradím fairtrade banány jednou týdně. Mám nápad. Nová unfairtrade značka pro větší transparentnost.

Když si někdo třeba koupí skvělý nový mobil, nalepí se na něj nálepka: Kobalt potřebný pro tento mobil vykopal tvůj vrstevník v Kongu. Tohle vyprávěj kámošům na WhatsAppu. A když už jsme u unfair, je opravdu nefér, že v té smutné verzi zákona firmy zodpovídají jen za přímého dodavatele. Všechny ostatní dodavatele mohou kontrolovat jen příležitostně. Jinými slovy: Kdo přivře oči, bude odměněn.

První verze zákona byla opravdu dobrá. V neposlední řade Gerd Müller. Náš CSU ministr pro mezinárodní rozvoj už dlouho bojuje proti vykořisťování, že má člověk pocit, že se ocitl ve špatné straně. Zamyslete se, on je v CSU, takže křesťanský a sociální. Jinými slovy velmi nebezpečný. Němečtí zaměstnavatelé varují před tímhle na první pohled milým mužem. Říká líbezné věci jako: Miluju vás, děkuji!

Ale nenechte se zmást, Gerd Müller je levicový ideolog. Postaví se před parlament a nestydí se říct: Miliony dětí pracují jako otroci pro nás bohaté. Přesně, Gerde, jinými slovy zajišťujeme 80 milionů pracovních míst. Kakao se nesklidí samo, podpořte německou iniciativu proti dětské nezaměstnanosti. SOS dětská pracovní vesnice. Děkujeme.

Není divu, že Gerd Müller na podzim končí, prostě už se tam nehodí. Ale boj o lepší zákon o dodavatelských řetězcích pokračuje. Část hospodářů ho chce úplně odstranit. A jestli to štve i vás, pošlete dopis příslušnému poslanci. Bližší info v sekci What the fuck na www.heuteshow.de. Co ale musím dodat, je, že z dělnického hlediska je tenhle zákon v podstatě skvěle udělaný.

Jak to možné? Vítejte u... Heute show lobbitéka s Birte a Olim. - Ahoj, milí kutilové. - Dobrý den. Dneska si vyrobíme zákon o dodavatelských řetězcích, který jakoby hledí na lidská práva, ale neublíží ekonomice. Skvělá věc. Je to úplně jednoduché. Jako první potřebujeme neustále dostupného Petera, neboť tomu můžeš jako ekonomickému zástupci vždy zavolat.

Třeba když ten návrh zákona neprojde. Opravdu kdykoli mu zavolej a on se hned staví. Je úplně jedno, jestli na kole, vrtulníkem, bahnem... Přesně tak to bylo i u tohoto zákona. Mezi prosincem a únorem měl Peter konference s vedoucími Gesamtmetallu, s prezidentem a vedoucím německých pracovních spolků, ještě s vedoucím BDA, prezidentem spolkového německého průmyslu, vedoucím obchodního spolku HDE a se zástupci obchodní komory.

Teda! Měl na to vůbec čas? Vždyť je to náš ministr hospodářství. A nejen to. Teď jsem ještě brokolicový král, to je vrchol mé politické kariéry. Tak on se ještě musel starat o brokolici! Není divu, že listopadové příspěvky přichází až teď. Takže potřebuješ jednoho brokolicového ministra a tohohle strejdu: Hanse Michelbacha. To hraje důležitou roli, protože ten z CSU je místopředsedou Mittelstandu, parlamentního kruhu unijní frakce, a zároveň v prezidiu obchodního spolku Německa HDE.

Jednoho z 28 hospodářských spolků, které napsali stížnosti proti zákonu. Takže Hans jako hospodářský lobbista sám u sebe proti podobě zákona protestuje a zároveň požaduje jeho zrušení. Štěstí, že jsme v poslední době tak často mluvili o lobbismu. - To se fakt vyplatilo. - Přesně. O to vtipnější je to, co tento dvojitý agent a vykořisťovatel řekl k Wirecard.

Tohle se v budoucnu nesmí stát a my musíme dělat vše pro to, aby se o lobbismu mluvilo čím dál víc. Už dost, budu rudý. To je tedy fakt škoda. Zákon o dodavatelských řetězcích byl super. Teď když Michelbach a ostatní zákon upravili, nic moc z něj nezbývá. Správně. A v neposlední řadě také díky této ženě, která od minulého léta neustále hovořila s ekonomickými experty o řetězcích.

Požadavky na rozhovory od odborů a NGOs jsou vždy odmítány, ale hospodářské spolky mají přímé spojení. Má speciální telefon pro každého, a dokonce vlastní vyzvánění. Například když volá BDE... Hustý, Birte Schneider! Ano, přesně tak. Diváci už našli všechny skryté symboly v našem novém studiu. Ilumináty, Freimauer, Staatsfunk, všechno.

Kdy jim odtajníme ty pravé manipulátory? Cože? Až od tolika odběratelů na YouTube? Takže já bych tu zůstal.

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Porad to same. Kapitalismus chce zisk a klidne jsem pres mrtvoly. Zaplati to vzdy ti dole. Bohaci to maji zajistene. To se pak neni cemu divit, ze svet jde touhle cestou.

28

Odpovědět

jo, komunizmus to je ta spravna cesta, kambodza, sojuz ,cina by mohli vypravet, tam sa nehladelo na par mrtvol, tam sa hubili cele narody

52

Odpovědět

V úvozovkách nádhera jak ten svět funguje. Vypadá to, že Blacklivesmatter, ale na dětské otrocké práci vůbec ne - o tom slyším v takové míře až nyní, a přitom tohle téma by mělo být denodenně ve zprávách. No a třešničkou na dortu jsou politici, kteří se ze všech sil snaží, aby tenhle paskvil běžel stále dále a dále, neboť jinak by čokoládová tyčinka stála o korunu více (učiněný horor).

73

Odpovědět

Kapitalismus, p**o.

14