Je možné vytvořit umělou gravitaci?

Thumbnail play icon
55 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:102
Počet zobrazení:6 470

Umělá gravitace by zásadně omezila negativní vliv beztíže na posádku během dlouhých meziplanetárních cest. V tomto videu od Cheddar Explores se podíváme, jestli je reálné ji vytvořit.

Přepis titulků

Umělá gravitace. Funguje v Hvězdných válkách. Ve Star Treku. - Ve Strážcích galaxie. - To je pravda! Ale co nám? Někdy nám voda trochu utíká. Dám si tortillu. Sakra! Uletěla! Dobře, jsou to sci-fi filmy, je vůbec umělá gravitace možná? Podíváme se.

Jsem Patrick Jones a toto je Cheddar Explores. Jsem ve vesmírném muzeu Intrepid v New Yorku a stojím u raketoplánu Enterprise. Enterprise byl prvním prototypem raketoplánu. Raketoplány samozřejmě gravitaci neměly a astronaut Mike Massimino zná důsledky beztížného stavu na vlastní kůži. Trochu se vám protáhne páteř, což je celkem nepříjemné, většinou se to stane už první noc. Krev se hromadí v rukách a hlavě.

- Je to pocit, jako když máte rýmu. - Předveď kamarádům a rodině salto. - Pomalu. - Pomaličku. Když jsem se poprvé obrátil hlavou dolů, zdálo se mi, že jsem pořád normálně, ale celá místnost se otočila vzhůru nohama. Dost mě to znepokojilo. Vůbec se mi to nelíbilo a otočil jsem se hned zpátky. Za pár dní jsem ale klidně mohl stát na stropě a povídat si s ostatními, už mi to nevadilo.

Mike nám prozradil, že váš mozek se přizpůsobí rychle a zvyknete si na nové prostředí. Má to ale jeden háček. Čím víc času tam strávíte, tím víc se přizpůsobíte. Cítíte se čím dál tím lépe, ale po návratu na Zemi si zvykáte déle. To jsme viděli u Scotta Kellyho, který nedávno strávil ve vesmíru rok. Po návratu trpěl degradací svalů a ztrátou kostní hmoty, což mu nějakou dobu komplikovalo pohyb.

Při výzkumu cizích planet by obtíže s pohybem po přistání byly veliké. Když teď víme o výhodách umělé gravitace, můžeme jí realizovat? Vědci říkají: Možná. Pokud to zkusíme, možná bude naše stanice připomínat tu z filmu 2001: Vesmírná odysea. Stanice 5 se skládala z rotujících prstenců, které vytvářejí odstředivou sílu, která lidi tlačí směrem ke krajům, čímž tvoří podlahu.

Pokud jste jeli na Gravitronu, víte, jaké to je. Ale i Stanley Kubrick se spletl. Jeho prstence byly moc malé. Musely by být větší a točit se rychleji, aby to připomínalo zemskou gravitaci. A to je problém. Musely by být ohromné. Kdyby se vesmírná loď stavěla na Zemi, nezvládla by dosáhnout únikové rychlosti potřebné pro dosažení vesmíru v jednom kuse. A kdybychom ji stavěli ve vesmíru, víte, kolik taková vesmírná stanice stojí?

A přitom gravitace vytvořená rotující lodí zas tolik nepřipomíná zemskou gravitaci. Odstředivá síla se totiž od gravitace liší. Zemská gravitace je tvořena hmotností planety. A gravitace se s výškou příliš neliší. V Bombaji je dost podobná jako v Miami. Odstředivá síla ale tlačí objekty pryč od osy rotace. Není stálá.

Čím blíže jste středu, tím blíž máte ke stavu beztíže. Čím blíže jste ke kraji, tím těžší si připadáte. Nikdy by to nebylo jako tady. Druhá možnost je vytvořit vesmírnou loď tak těžkou, že bude mít vlastní gravitační pole. - Poletíme k tomu malému měsíci. - To není měsíc. To je vesmírná stanice. Jenom pozor na chyby při návrhu, ať vám jí nevyhodí do vzduchu. Překlad: Dr.Don www.videacesky.cz

Komentáře (24)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

rotační generování "gravitace" je nejjednodušší metoda, stačí aby obytné moduly byly vysouvací na ramenech a protiběžné pro eliminaci setrvačných sil a v případě hrozícího nebezpečí se stáhly do centrálního trupu který by mohl mít mnohem vyšší ochranu. Vesmírný výtah není nustný stačí elekrtomagnetické dělo které bude komponenty na stavbu na oběžnou dráhu vystřelovat

05

Odpovědět

No, to jsme se moc nedozvěděli. Jinak vývoj umělé gravitace je zcela zásadní pro dobývání vesmíru, nebo jen naší sluneční soustavy. Bez ní se nedá ani vybudovat Muskova vysněná kolonie na Marsu. A ta stavba rotační stanice či lodi by byla levnější, pokud bychom nejdříve postavili vesmírný výtah.

61

Odpovědět


Odpovědět

Je to doopravdy setrvačnost, ne odstředivá síla. Odstředivá síla existuje, je to ta síla, která přesně vyrovnává dostředivou. Něco jako síla stolu působící na objekt, co je na tom stole položený.
Rotující stanici by bylo samozřejmě nutné složit na oběžné dráze. Jak jinak? Cena? Ach jo. Domyslí jednu část, ale ne tu druhou. V době, kdy buduješ rotující stanici na orbitě, si to můžeš dovolit. Jinak bys to nebudoval. Bude to drahý? Jo. Vítej…v téhle realitě. :-D Půjde cena dolů? Rozhodně.
Efekt gravitace se dá taky vytvořit zrychlením, což zmíněno není vůbec. To je trochu smutné.

62

Odpovědět

Vidíš, to zrychlení je vlastně dost dobrý nápad. Ostatně při cestě na Mars by bylo fajn první půlku cesty zrychlovat a pak zase zpomalovat, takže by se dalo mít něco jako 1G. Loď by akorát musela mít podlahy kolmé na směr letu, takže by byla spíš placatá. Ale to není ve vesmíru až takový problém...

00

Odpovědět

+JezusJo, jen jeden problém.
Spotřeba paliva by byla astronomická.

30

Odpovědět

Really, odstredivou silu ? Autor se zrejme nikdy nedostal pres ZS/SS fyziku. Ale jo, proc neudela video, kdyz nerozumim zakladum "Newtnovske fyziky". Stejna absurdita jako kdyby prasatko podemnou zacla lidem radit jak hubnout

414

Odpovědět

Co je na tom špatně ? Spíš vy se naučte co to je odstředivá síla než začnete poučovat.

82

Odpovědět

+Centri FugalOdstrediva sila neexistuje, ale chapu proc dostavam minuska, hold prazska zumpa z kavaren videla Fyziku naposledy na ZS

217

Odpovědět

+The GGgZas není potřeba to úplně takhle rozdmýchávat. ;-) Máš pravdu, ale tím druhým komentářem jsi ze sebe udělal blba.

151

Odpovědět

+RazemNěkteří neviděli fyziku, někteří češtinu. Pouze nejlepší z nejlepších mohou projít základní školou nedotčeni obojím. Gratuluji.

03

Odpovědět

+RazemOdstředivá síla skutečně neexistuje. Je to vlastně jenom zdánlivá síla. Ale to nevadí.

00

Odpovědět

+The GGg"Odstrediva sila neexistuje"
https://cs.wikipedia.org/wiki/Odst%C5%99ediv%C3%A1_s%C3%ADla

S pozdravem,
pražská žumpa

62

Odpovědět

Někteří neviděli fyziku, někteří češtinu. Pouze vyvolení mohou projít základní školou nedotčeni obojím. Gratuluji.

12

Odpovědět

"But here's us." přeloit jako "Ale co nám?" ?? Nebylo by lepší dát tam "A tady sme my."???

110

Odpovědět

Doslovný překlad často není to nejlepší, co máme k dispozici.

52

Odpovědět

+Xardassno mě to tam právě vůbec nesedí... protože tam máte:
Funguje VE hvězdných válkách, VE startreku, VE Strážcích galaxie
A pak dáte "Ale co nám?".... aby se mohla požít tato věta, bylo by třeba spíše napsat, že funguje hvězným válkám, startreku i strážcům galaxie...
V první verzi by mi víc v kontextu zmiňování seděl právě buď doslovný překlad, a nebo "A co u nás?"

35

Odpovědět

+lenaciaSto překladatelů, sto chutí. Já bych to zase spíš přeložil jako "Realita ale vypadá takhle".

20

Odpovědět

Co by mu udělalo, alespoň uvést nějaký rozměr který by ta rotující loď měla mít. A cenu bych nesrovnával s tím co bylo. Zatím je nejdražší doprava, ale ta se za posledních pár let rapidně zlevnila. A teď si představte jít systémem, nejprve vytvořit zázemí na měsíci a pak z měsíčních hornin budovat stanici na jeho povrchu. Z měsíce bude snažší to poslat na orbitu.

81

Odpovědět

Doporučuju mrknout na tohle Can We Create Artificial Gravity? Celý kanál je mimochodem super.

11

Odpovědět

+JenDíky, dobré video.

41