Imigrační soudyLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:216
Počet zobrazení:11 530

Pokud do USA vstoupíte nelegálně a chytí vás, imigrační soudy posoudí, zda je vaše žádost o azyl oprávněná, nebo ne. Ovšem i přes slovo "soud" v názvu tyto procesy mohou mít ke spravedlnosti daleko. Jak je možné, že někde vaši žádost schválí, ale jinde vás téměř jistě deportují?

Přepis titulků

Soudy – místo, kde každý rok skončí miliony Američanů poté, co vytvoří velkou veverku, která pomlouvá ředitele společnosti. Všichni to známe. Všichni to známe, ne? Soudy jsou jádrem justičního systému. Jsou páteří denního vysílání. Student na vysoké dotáhl matku k soudu. Nechtějte, abych vám udělala přednášku.

Sledujete verdikt se soudkyní Hatchett. Pořad, který může něco změnit. Musíte být střízlivý 7 dní v týdnu. Rodinný soud. Nejsem hloupá a vím, že jste byl lhářem a lhářem pořád jste! Lidový soud. Psí smečka ucítila kořist. Tohle je doznání podepsané psem.

Ano, vypálil jsem všechny rány. Trestná lavice. Ano, vím, že to vypadá jako vtipná epizoda Trestné lavice, ale ten roztomilý pes se přiznal k vraždě 14 lidí, takže to až tak zábavné není. Dnes se zaměříme na část soudnictví, kterou v televizi neuvidíte. Mluvím o imigračních soudech. Je to něco, o čem toho možná příliš nevíte, ale jsou velmi důležité pro velký počet lidí.

Například pro gefilte fiš nebo pro Insane Clown Posse. V posledních měsících jste mohli vidět záběry agentů imigračního, kteří pořádají zátahy a zatýkají lidi. Tyto případy jsou děsivé a každého upoutají, ale tito lidé pak končí u imigračních soudů, které jsou podobně špatné. Po USA jich je kolem 60 a stovky tisíc lidí se tam každý rok brání deportaci.

Důsledky mohou být vážné. A v sázce toho může být opravdu mnoho. Jedna dívka vám to potvrdí. Co se stane, pokud tě pošlou domů? Zabijí mě. Zabijí mě i mou rodinu. To je hrozné.

Žádné dítě by se nemělo obávat toho, zda ho nezavraždí. Mělo by řešit jen to, zda může sedět s oblíbenými děcky, zatímco jí prací prostředek, a jak se mohou zalíbit Slandermanovi. To poslední je směšné. Děti, pamatujte, Slenderman vás má rád takové, jací jste. Tohle je důležitý proces, který může rozhodnout o životě a smrti. Bohužel tento systém je velmi problémový.

Netvrdím to jen já. Tvrdí to mnoho současných a bývalých soudců u tohoto soudu. Myslím, že mnoho lidí by nevěřilo, co se občas u imigračních soudů děje a co je občas považováno za řádný proces. Soudy jsou dysfunkční. Jako bychom udíleli rozsudky smrti u dopravního soudu. Rozsudky smrti u dopravního soudu? Ty by neměly padat někde, kde to rozhodně není správné.

Je to jako uspořádat kohoutí zápasy v nemocnici. Nebo si dát lajnu v hračkářství. Je to šílené a zachytává se to na plyšácích, takže je to neefektivní. Jak je možné, že je systém natolik špatný? Začněme faktem, že vzrostl počet imigrantů ze Střední Ameriky, začalo se po nich více jít a soudce najímali velmi pomalu.

Tím vzniklo obří množství nevyřízených procesů. Nyní je odloženo více než 617 tisíc imigračních případů. Toto číslo se od roku 2009 zdvojnásobilo. "Jako by na nás zapomněli," říká Andre z Guatemaly, čekající na slyšení v San Franciscu. Průměrná čekací doba je tři roky. V Miami je to asi rok a půl. Ve městech jako San Antonio, Atlanta a Chicago je to ještě horší.

Ano, průměrná čekací doba v Chicagu je pět let. Pokud pořád jen čekáte, není to pro vás dobré. Důkazy ve váš prospěch zastarávají a svědci mohou zmizet nebo zemřít. A přesto se více než 600 tisíc případů neustále hromadí. Podobně jako kupóny do Bed, Bath & Beyond, časopisy New Yorker a DVD epizody o válce ve Vietnamu od Kena Burnse. Ano, vím, že jsou dobré, ale nikdy nejsem ve správném rozpoložení a nikdy v něm nebudu.

Nikdy. Nikdy. Nikdy. Nikdy! Avšak problémy sahají mnohem dál. Přestože se imigrační soudy podobají trestnímu soudu, můžete tam být převezeni z vazby, mohou vás uvěznit po dobu čekání na soud a spor vedete s vládou, tak jsou to občanské soudy. Není to trestní řízení.

Pouze se rozhoduje, zda smíte zůstat v USA. To je vše. A lidé v těchto případech nemají přístup k něčemu, co byste očekávali. Prvním problémem je toto. Na rozdíl od trestního soudu u imigračního soudu vláda nemá povinnost poskytnout právníky těm, kteří si je nemohou dovolit. Přesně, pokud si právníka nemůžete dovolit, musíte se hájit sami. To je hrozný nápad.

Imigrační soud je jako operace. Můžete se o ni pokusit sami, ale pokud chcete ještě někdy vidět rodinu, svěřte se profesionálovi. Bohužel jen 37 % imigrantů má svého zástupce. Většina z nich se před soudcem hájí bez právníka. Někteří by ho opravdu potřebovali. Mnoho dětí, kteří vstoupí do soudních síní imigračního soudu, nemá právníka a musí se hájit samo.

Jsou tam děti mezi 2 a 17 lety, které se musí obhajovat samy. Sedí tam a netuší, co se děje. To je směšné. Nemůžete nechat dvouleté dítě u soudu bez dozoru. Nemůžete ho nechat bez dozoru ani ve skákacím hradu. Vyjde pokryté třpytkami, v ruce bude mít rozbitou lahev a mrtvého ptáka. Jak se to tam dostalo?

Kdo ví, ale jde o to, že je nemůžete nechat bez dozoru a že toho ptáka měly v puse. Je to tak a musíte se s tím vyrovnat. Zatímco vám může přijít šílené posílat děti k soudu bez obhájce, někteří soudci s tím překvapivě nemají problém. Když se řešil případ, že všechny děti potřebují obhájce, Jack Weil, zástupce hlavního imigračního soudce, tvrdil, že to není nutné.

Podařilo se mi seznámit tříleté a čtyřleté děti s imigračním zákonem. Zabere to spoustu času a spoustu trpělivosti, ale chápou to. Není to příliš efektivní, ale dá se to zvládnout. Ne, nejde! Nemůžete vysvětli imigrační zákony tříletému dítěti. Vždyť takhle staré dítě ani nechápe, že Elmo není jeho kamarád. Elmo není jen loutka, ale je to i celebrita.

Nikdy o tobě neslyšel. Váš vztah je naprosto jedonstranný. Jedna z imigračních právniček otestovala Weilovu teorii o tříletých dětech. Vznikl z toho asi ten nejlepší falešný soudní proces. Je tvým mateřským jazykem angličtina? Jo, miluju balónky. Také je mám ráda. Jaký jazyk ovládáš nejlépe?

Na víly jsem dala stužku... Modrá. Kde ses narodila? Já... já... já... Já... já... já... Byla to mamka a Cheech? Cítíš se na to, aby ses hájila u imigračního soudu, který rozhodne o tvé národnosti? Těšíš se na to?

Jo! Jo! Jo! Jistě že se těší. Zná ty nejdůležitější obhajoby. Pokud miluju balónky, nesmíte mě deportovat. A pokud dám stužku na víly... Azyl.

Ta právnička vytvořila celou sérii videí s dětmi. Všechny jsou skvělé, ale nejlepší je asi tohle. Pokud budeš deportována, chceš uvést stát, kam by to mělo být? Jo. Jaký stát by to byl? Pizza. Jo, jo, teď se smějete, ale nebylo by to vtipné, kdyby ji deportovali na Papa John.

Technicky to pizza je a je to přesně důvod, proč děti potřebují právníky. Avšak pravdou je, že ať už máte právníka, nebo ne, vaše šance na úspěch až děsivě určuje vaše místo pobytu. V San Franciscu jsou imigranti deportování ve 36 % případů. V Charlotte číslo vyletí na 84 %. V New Yorku jen 24 % případů vyústí v deportaci. V Atlantě je to téměř 90 %. Případy se od sebe liší, ale tohle jsou výrazně rozdílné výsledky.

Jedinou věcí, která se může podle oblasti natolik lišit, je počet fanoušku Jeffa Dunhama na obyvatele. A ani to by nikdy nikde nemělo dosáhnout 90 %. Hlavním problémem je, že imigrační soudy nejsou nezávislé, jak by měly být. Asi si myslíte, že budou součástí soudní moci, ale imigrační soudy jsou součástí výkonné moci. Přesněji, vede je ministerstvo spravedlnosti.

Mohou být předmětem změny politických priorit. Nyní je šéfem všech soudců tento muž, Jeff Sessions. Jediný člen kabinetu, který smí létat jako dítě na klíně. Zde jasně přednesl, jaké jsou jeho priority. Vy, kteří nelegálně vstupujete do této země, buďte varováni. Začíná nové éra. Trumpova éra.

Jen velmi zvláštní typ osobnosti se takhle kření při slovech Trumpova éra. Dělají to jen lidé s Trump ve jméně, lidé s čepicí Trump a ten jediný člověk v USA, co se pořád baví slovem kavefe. Nesouhlasím se vším, co říká, ale tomuhle jsme se řezali. Není to slovo.

Kavefe není slovo. Proto je to vtipné. Je to k nezaplacení. Sessions má až podivně velký vliv na fungování imigračních soudů. Může si případy převádět pod sebe. Může osobně posuzovat rozhodnutí soudu. Nedávno si vybral případ ženy, která před rokem získala azyl, protože byla roky vystavena domácímu násilí ze strany bývalého manžela v El Salvadoru.

Pokud to rozhodnutí změní, nejenže tu ženu mohou deportovat, ale také to může vytvořit precedent pro oběti domácího násilí hledající azyl. Sessions sice není poslední osobou, která by měla určit precedent o domácím násilí, ale je blízko konci toho seznamu. Je hned nad O. J. Simpsonem, Johnnym Deppem a panem Burákem. Pokud nevíte, na co to poslední odkazuje, vyhledejte si "mr.

peanut domestic violence". Popravdě netuším, co najdete, ale zkuste to, možná vás to překvapí. Jde o to, že pokud spojíte všechny tyto faktory – zahlcení soudů, nedostatečnou obhajobu a soudce bez plné nezávislosti – můžete získat případy, které nepřipomínají spravedlivý proces. Před pár měsíci New Yorker otiskl případ ženy z Hondurasu, která chtěla, aby jí říkali Elena.

Gang MS-13 zabil její dva bratry a postřelil sestru. Utekla do USA a sama se nahlásila pohraniční stráži. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti tvrdí, že na azyl neměla právo, protože nedokázala oprávněný strach z násilí. Proto požádala o slyšení u imigračního soudce. Přehraji vám celé to slyšení. Opravdu, tohle je úplně celé.

Četl jsem, co napsal imigrační úředník. Řekla jste mu, že se do vás nějaký člen gangu zamiloval. Chtěl vás a chtěl, abyste si otevřela bankovní účet, aby tam mohly být ukládány peníze získané trestnou činností. - A vy jste odmítla. - Ano. Řekla jsem ne. Přestěhovala jste se do jiného města v Hondurasu, než jste přišla do USA?

Ne. Nemáte tedy oprávněné důvody pro udělení azylu v USA. Potvrzuji rozhodnutí imigračního úředníka. To je vše. Přestěhovala jste se? Ne? Fajn, sbohem. Díky tomuto slyšení se Elena vrátila zpět do Hondurasu, kde byla postřelena střelnou zbraní členem gangu, před kterým utekla. Ukázalo se, že její strach z násilí byl kurevsky oprávněný.

Vystříhali jsme části, kde překladatel překládal. Ale i když je tam necháme, celé slyšení má 1 minutu a 43 vteřin. Padly jen dvě otázky. Ta epizoda Trestné lavice, kterou jste předtím viděli, kde pes napsal přiznání, byla 8 minut dlouhá. Napočítali jsme 32 otázek. To je absurdní.

Měli položit jen jednu otázku. Jak mohl ten pes napsat tento dopis? Nevinen! V některých případech je deportace rozsudkem smrti. Vezměte si Conastantina Morala. Byl to mexický policista, na kterého se zaměřil drogový kartel. Uprchl do USA a skončil u imigračního soudu v Nebrasce, nemohl si dovolit obhájce, takže se hájil sám před soudcem, který nařídí deportaci v 84 % případů.

Morales prohrál a poté natočil tuhle zprávu. Budu deportován. Pošlou mě zpět. Byl to čtyřletý boj. Moje žádost byla zamítnuta, ale musíte bojovat až do konce. Nebojte se. Život jde dál. Byl deportován do Mexika a o 6 měsíců a 29 dní později byl zabit.

To je opravdu srdcervoucí. Celý ten systém je špatný. Otázkou je, jak se dá napravit. Sessions chce najmout víc soudců, což je určitě třeba. Ale také tvrdí, že chce, aby rozhodovali rychleji a brání narůstající kontroly takzvaných falešných žádostí o azyl. To není dobrý přístup. Imigrační soudy jsou jako sex.

Nikdy je nezlepšíte tím, že řeknete: "Uděláme to mnohem rychleji a násilněji a Jeff Sessions nám na to bude dohlížet." Ale pravdou je, že musí proběhnout velké změny. Ideálně by bylo třeba zbavit tyto soudy závislosti na ministerstvu spravedlnosti. To se nestane přes noc a při tomto složení Kongresu asi vůbec. Ale přinejmenším bychom měli napravit ten nejhloupější problém a nenechávat nikoho, především dítě, hájit u soudu sebe sama.

Děti právu nerozumí. Vyslýchat je v soudní síni je hrozný nápad. Abych vám to dokázal, přináším vám ten nejpitomější soudní pořad. Viděli jste spoustu soudních pořadů, ale s takovýmto jste se ještě nesetkali. Ano, v této soudní síni jsou všem tři nebo čtyři roky. Ráda jím mango.

Všem až na vyslýchaného. Co to kurva je? To je vtip? Ne, tohle je Dětská lavice. V dnešní epizodě sedí tento žhář na rozpálené lavici. Jsi zlý. Zlý, zlý, zlý. - Opravdu?

- Zlý, zlý, zlý, zlý. - Vinný, vinný, vinný. - Námitka? Řekni námitka. - Námitka. - Nádivku na tebe! Nádivku na tebe. Je to námitka. Ne nádivka. Dostane nejlepší právní rady, které mu může tříleté dítě dát. Víš, jaký je rozdíl mezi banánem a krávou?

Jaký je rozdíl mezi banánem a krávou? Nevím. Jaký? Banán je žlutý. V dětské lavici najdete vše. Zřízence, zapisovatelku... - Víš vůbec, jak se jmenuju? - David Schwimmer. Jak víš, kdo je to David Schwimmer? Hacksaw Ridge. David Schwimmer v Hacksaw Ridge nehrál.

Zapisovatelka odchází. ...kreslířku... To je kreslířka? Určitě je hrozná. Kurva, to je skvělý. ...a také soudkyni Riley. Jak ses stala soudkyní? Rozhodla jsem se, že jsem soudkyně.

Jak dlouho to děláš? Čtrnáct let? Děláš to čtrnáct let, i když jsou ti čtyři? Jo. Je to případ plný zvratů. Byla tu jiná soudkyně, co se jí stalo? Počůrala se. A svačinky.

Spousta svačinek. Kdo se se mnou podělí o svačinu? Ne! Uvidíte, jak se právník otočí proti svému vlastnímu klientovi. Řekni jim, že jsem tu nemocnici nepodpálil. Zapálil jsi tu nemocnici. - Nezapálil. - Ticho. Pardon. - Zapálil tu nemocnici...

- Ne, já... Zapálil nemocnici. Víte co? Jsem vinen. Fajn! Máte to. Jsem vinen. Kašlu na to. Dětská lavice. Je to hloupé? Jistě. Je to hloupější než fungování amerických imigračních soudů? To sotva.

Soudce mě odsoudil na bžilion let. Bžilion ani není skutečné číslo. Kdo to hodil? Dětská lavice! Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (47)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tot bench je úžasný pořad! :DDD

83

Odpovědět

Na druhou stranu, představte si, že jste soudce u imigračního soudu a každý druhý člověk vám u soudu řekne, že ho doma v jeho zemi chce zabít gang. Co s tím dělat?

Pokud ho deportujete zpět do jeho země, riskujete, že to v tomhle případě nebyla jen výmluva a že ho ten gang vážně zabije. Pokud ho nedeportujete, stane se tahle věta vstupenkou do USA pro každého. A "vyšetřit", jestli tomu člověku skutečně vyhrožuje nějaký gang, se dá dost těžko.

123

Odpovědět

a) Táto imiračná politika je od USA neskutone pokrytecká ak usúdime, že je to krajina imigrantov. Technicky jediný kto má právo byť sudcov imigračného súdu je Indián.

b) Jedna vec je dopustiť sa justičného omylu a druhá vec je proste odbiť 90% prípadov slovom nie. Nemeň tému. V tomto prípade sa kritizuje, že obvineným nieje dovolený spravodlivý súdny proces a policajné vyšetrovanie prípadu. Pri tom, koľko ľudí sleduje americká FBI, CSI, NSA, rozvietka a tucet ďalších špiónskych organizácii by nemalo byť predsa od americkej justície dohľadať akýkoľvek dôkaz minimálne o pôvode imigranta a nejakej jeho histórii.

c) Hovoríme tu o štáte, ktorý by mal byť synonymom slobody, demokracie a spravodlivosti. Keď ešte aj USA serie na tieto princípy, tak potom je tento svet fakt v riti. Podobne to bolo aj s úpadkom statusu Ameriky ako svetového policajta.

Toto je len jeden z dôkazov rozpadu západnej civilizácie a jej morálnych princípov. Vyvstáva teda otázka, keď nie USA, kto sa stane vodcom západnej civilizácie: Veľká Británia? Nemecko? Francúzko? Austrália? Ktorý štat?

38

Odpovědět

Tak za dve minuty nestihnes vysetrit totalne nic, to je jasne.

Myslim si ze na taketo pripady (pre dospelych) by bolo vhodne pouzit aspon kompetencie CIA , male deti by mali dostat azyl snad automaticky....

A nepochopim preco by tak obrovska a bohata krajina nemohla vytvorit aspon nieco ako rezervaciu pre indianov, kde by takyto ludia, ktorym ide o zivot, mohli aspon slusne dozit (kludne s podmienkou sterilizacie...)

Su ludia ktory vzdy len hladaju vyhovorky(toto je "someone else" problem) a nemaju ani elemntarnu snahu riesit problem - potom mas vo veducej pozicii taketo lobotomizovane tela ako bolo vo videu

V neposlednom rade, by mal mat aspon doycny mat moznost aspon poziadat o azyl v dalsich krajinach, napr kanade/brazilii... nie ho rovno posielat spat na rozsudok smrti...

07

Odpovědět

Na žádný vyšetření nejsou prachy.

20

Odpovědět

fakt si ještě někdo může myslet že usa je vyspělá? :D

135

Odpovědět

si asi nebyl v zemi třetího světa viď :)

41

Odpovědět

Takhle nějak si představuju, že vypadá Soudkyně Barbara na Barrandově :)
Btw 1) nebude "yes I've had all my shots" náhodou něco o tom, že má všechna očkování? :) (i když možná to tam bylo použité jako dvojsmysl, kdoví...)
2) "jedonstranný"

20

Odpovědět

Když imigranti pak můžou za nezanedbatelnou část zločinů tak se nedá divit že jsou na ně soudy přísný. Co na tom libtardi zase nechápou?

932

Odpovědět

Trvalo to asi 10 vteřin hledání na wikipedii: ,,There is no empirical evidence that immigration increases crime in the United States.[142] In fact, a majority of studies in the U.S. have found lower crime rates among immigrants than among non-immigrants, and that higher concentrations of immigrants are associated with lower crime rates''. ,,These findings contradict popular perceptions that immigration increases crime.[164] Some research even suggests that increases in immigration may partly explain the reduction in the U.S. crime rate.''

219

Odpovědět

+KočičkaNic nevypovídající. Crime rates? O jaké crimes jde? Lehké jako jízda na červenou nebo těžké jako pašování drog, znásilnění či vražda? Dále "higher concentrations of immigrants are associated with lower crime rates" je spojeno s tím, že se část této kriminality odehrává na předměstích a komunitách, kde často tato trestná činnost není ohlášena (např. z důvodu toho, že pachatel je z rodinného kruhu, nebo nelegál a hrozila by deportace jemu, popřípadě dokonce samotné oběti, která je v zemi nelegálně), případně se těžko vyšetřuje, protože policie nepronikne do místních komunit (nikdo se s nima nebaví).

Co se podívat třeba na statistky uvězněných:
Race, ethnicity % of US population % of U.S.incarcerated population
White (non-Hispanic) 64 39
Hispanic 16 19 831 per 100,000
Black 13 40 2,306 per 100,000

137

Odpovědět

+2GOD4YATabulka k nahlédnutí zde - https://en.wikipedia.org/wiki/Incarceration_in_the_United_States#Prison_populations

White američané = 69% populace USA, ale jen 39% osob zadržených (jail, prison)
Hispanic = 16% populace USA, ale 19% osob zadržených (jail, prison)
Black = 13% populace USA, 40% osob zadržených

Tedy ze 100.000 bělochů je 450 zadrženo (ve vazbě nebo vězení), u hispánců 831 a u afroameričanů dokonce 2306 / 100.000!

Mimochodem, v tom vašem krásném článku uvádíte "immigrants" - v jakém smyslu to je? Všichni imigranti/přistěhovalci (tedy i Evropané, Asiaté - tedy ti s nižší kriminalitou), nebo jen nelegální immigrants z Mexika a podobných shitholes? Protože přesně proti těm Trump brojí ;)

Jinak to "There is no empirical evidence" neznamená, že není, jen to zatím nikdo neprokázal.. Co by na to řekl Bolek Polívka..

104

Odpovědět

+2GOD4YA,,"There is no empirical evidence" neznamená, že není, jen to zatím nikdo neprokázal.'' No však přesně o to ale jde. Byla to reakce na tvrzení, že imigranti můžou za nezanedbatelnou kriminalitu. A o tom prostě neexistují důkazy. A to, že je ve věznicích takovej počet hispánců a černých, v současném americkém soudním systému, kdy jim často není dopřána spravedlivá obhajoba (viz několik dalších Oliverových videí), neznamená vůbec nic.

56

Odpovědět

+2GOD4YA"nebo jen nelegální immigrants z Mexika a podobných shitholes? Protože přesně proti těm Trump brojí" Brojí proti všem imigrantům, ať už legálním nebo nelegálním.

01

Odpovědět

Tak si to shrňme: pokud v nějaké zemi probíhá domácí násilí muže vůči ženě, tak muž neskončí ve vězení, nedostane soudem přikázaný zákaz přiblížení, ale naopak žena dostane bianco šek na právo emigrovat do USA a muž právo najít si další ženskou k mlácení?

Za děti odpovídají jejich rodiče, pokud jsou některé děti podstrčeny bez dokladů, mají být v prvé řadě nalezeni jejich rodiče a hnáni k zodpovědnosti. Pokud rodiče nemají americké občanství a děti se narodily v USA, nic nebrání tomu, aby byli deportování do země původu všichni společně a dětem ponecháno dvojí občanství. Až budou dospělé, zcela jistě se rozhodnou, kde chtějí žít.

Pokud se někdo narodí v zemi, kde nic nefunguje tak má automaticky nárok na emigraci za lepším? Co kdyby si dotyční vyhlásili na území nefungujícího státu vlastní společenství nebo vlastní stát?

Co mě ale zaráží je fakt, že se dané soudy neřídí platnými zákony a nedochází k dělbě moci mezi mocí soudní, výkonnou a zákonodárnou.

1210

Odpovědět

Problém je v tom, že angloamerické právo stojí na precedentech, tedy že moc soudní částečně splývá s mocí zákonodárnou. Azyl se většinou uděluje jedincům, kteří mají problém se státem svého původu jako takovým, tj. že jim tam hrozí pronásledování kvůli víře (která je v rozporu se státní vírou), nebo sexuální orientaci (smrt v islámské kultuře), nepřiměřenému trestu atp. Jenže Mexiko v tomhle smyslu funguje, je tam vláda, demokracie i soudní systém. A v tom je ten problém. Pokud se občan Mexika necítí bezpečně, měl by se obrátit na Mexickou vládu, nikoliv na tu Americkou..

Jinak občanství se uděluje buďto podle "práva krve" (podle jednoho, popř. obou z rodičů) nebo "práva půdy" (podle místa narození). USA mají stále "právo půdy" ještě z dob po kolonizaci, když potřebovali "zalidnit". Avšak v poslední době se i od toho snaží upustit, protože většina toho, co jim tam ve většině přichází (černoši, hispánci, asiati, indové..) nepřináší do budoucna nějaká velká pozitiva a prosperitu (viz. státy, ze kterých pochází..).

96

Odpovědět

+2GOD4YAČlověk jež žádá o azyl musí prokázat že mu v zemi jeho původu hrozí reálné nebezpečí, pokud to prokáže pak nemůže být vyhoštěn zpět podle Mezinárodního paktu o občanských a politických právech OSN jež byl stvořen na půdě USA a USA se jako jedna s prvních zemí k tomu to paktu připojila. Tento pakt svým obsahem navazuje na předešlé dokumenty a to především na Všeobecnou deklaraci lidských práv. Na druhou stranu Americká mise při OSN informovala generálního tajemníka, že USA ukončí svou účast v globálním paktu o migraci. Ta má zlepšit mezinárodní řešení uprchlické problematiky. Navíc zákony a soudy USA jež se týkají uprchlíků jsou podřízeny politické moci USA.

20

Odpovědět

+AldraChápu a rozumím. Má to jednu vadu - počítalo to s tím, že azylanti/imigranti budou uvažovat stejně jako tvůrci daného zákona (tzn. vzděláni v anglosaském právu a vychováni v euro-atlantské civilizaci). A pokud jde o Mezinárodní pakt o občanských a politických právech, mají žádat v nejbližší bezpečné zemi - například pro Guatemalu je to Belize, Salvador, Honduras a Mexiko (je to zvláštní, ale žádná z těchto zemí, vlastně ani Guatemala není považována za nebezpečnou).

Jinými slovy, tvůrce zákona zákona uvažoval tak, že žena má problém s mužem, ten ji zmlátí, ona požádá o právní ochranu, chlap ji znovu zmlátí a stát původu nepodnikne patřičné kroky. Teprve potom dojde na hranici USA a požádá o azyl. Slovy Donalda Trumpa: „USA není od toho, aby řešila problémy kdejaké p****e světa“. Stojí je to peníze a USA z toho nemají žádný viditelný přínos. Je to smutné, je to tvrdé, ale je to bohužel tak. A to jsem poslední, kdo by se někdy Trumpa v čemkoliv zastával.

Pak všichni diví, že Britové chtěli Brexit, protože se jim tam sestěhovala půlka Pobaltí ze strachu ze zelených mužiků a třetina mladých poláků, protože nechtěli poslouchat středověké náboženské názory na potraty. Problémy se mají řešit v zemi původu a ne přenášet jinam.

22

Odpovědět

+-HoNY-Viditelným přínosem je podpora kladného vnímání USA a to přispívá k měkké síle viz. Trump proti zbytku světa Druhou možností je izolacionismus a USA by se tak stali doslova "prdelí světa".

20

Odpovědět

+AldraZástupci USA by měli v prvé řadě věnovat energii spolupráci spojencům v Evropě a ne je házet přes palubu. Dělat chůvu imigrantům jim ve většině případů nic pozitivního nepřináší. Naopak by měla být podporována imigrace kvalifikované pracovní síly, kterou blokují tyhle pologramotné lopaty. Víš, jak je dneska kvůli pologramotným gumám obtížné vyřídit zelenou kartu například pro softwarové inženýry nebo vysokoškolské profesory?

Fakt bych nechtěl žít v místě, kde mi denně skáčou na dvorek hromady imigrantů jejichž jediným důvodem k imigraci je ten, že se doma mají blbě:
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/218411000100409/obsah/612486-uteky-z-mexika-do-usa

21

Odpovědět

+-HoNY-Jedna z bakalářských prácí na téma mexicko-americké migrace a její ekonomické dopady. https://is.mendelu.cz/lide/clovek.pl?zalozka=13;id=45547;studium=58575;zp=44262;download_prace=1;lang=cz

00

Odpovědět

Tak si to shrneme:

1) Ano, to, že lidé nemají před tímto soudem právo na obhájce je špatné a mělo by to být změněno.
2) Ten obrovský nárůst odložených řízení je z doby, kdy vládl Obama a v kontextu předchozích let za vlády Bushe jen ukazuje, jak moc kašlal na dodržování ochrany hranic a jak moc je imigrační politika celé demokratické strany chorá..
3) Je dobře, že soudci nejsou nestranní, protože jejich úkolem je chránit a prosazovat americké právo a když si představím, že 90% keců každého migranta je "chtějí mě tam zabít", tak kdyby to měli nestranně sami prověřovat a zjišťovat, tak se doba řízení protáhne na hodně dlouho..
4) Že je celý tento systém špatný má odkazovat jeden "vstup" nějaké Mexičanky, která tvrdí, že ji doma zabijí? A to je vše? Jen tak? Nikoho nezajímá, jestli je to vůbec pravda? Prostě to řekla tak "OK, tady máte US passport a děkujeme"?
5) Další bullshity jako azyl pro ženskou, kterou doma mlátí chlap? Tak ať se s ním rozvede nebo si to zařídí v domovském státě dle platné legislativy. Nebo snad ženská z Litvínova, kterou chlap mlátí má právo na azyl v USA? Ani prd! To samé mexický policista, po kterém jde gang - tak ať si ho dají mexikánci do programu na ochranu svědků, to vůbec není záležitost USA.

Chápu, že Oliver je prostě sluníčkář a nejraději by neviděl žádné hranice nikde na světě, ale musí pochopit, že USA dle aktuální politiky (zaplaťpánbůh) chtějí a budou monitorovat pohyb lidí přes hranice své země, prostě proto, že překračovat bez povolení je nelegální. Nevím, co je nepochopitelného na tom, že stát si chce určovat, koho na své území pustí a koho ne, nebo dokonce vyžaduje, aby někdo, kdo se dožaduje azylu, musel předvést nějaké důkazy proto, že na to má opravdu nárok, protože prostě přijít na hranici a říct, že mě v Mexiku chtějí zabít, je sice fajn, ale to opravdu nezakládá žádný důvod pro udělení azylu.

2427

Odpovědět

Co se tyce toho policisty v Mexiku tak jeho pripad chapu. Nezameril se na nej jen nejaky gang, ale drogovy kartel. Ty maji v Mexiku celkem velkou moc a utek do zahranici mi pripada opravneny. Jeho pripad dale neznam, ale pokud se do teto situace dostal dobre vykonavanou praci - tak by mel byt pro ameriku prinosem (drogy v mexiku se jich take mohou dotykat).

101

Odpovědět

+smallshadyPřece pokud se do takové situace dostal dobře vykonávanou prací, měl by být přínosem hlavně pro vládu Mexika, která se primárně snaží bojovat s narkobarony. Proto byla jejich zodpovědnost, aby mu zajistili bezpečnost, nikoli USA. Pochybuji, že by jako jedinec měl nějaký zásadní přínos pro omezení produkce/dovozu drog do USA.

Spíš by mě zajímalo - 4 roky čekal na vyjádření soudu v USA - co tam celou dobu dělal? Když mu to zamítli, proč se vracel do Mexika, mohl požádat o azyl do jiného státu - Kanada? Velká Británie? Španělsko?.. Přece i jít do té pitomé jižní ameriky (třeba Peru, Brazílie, ty jsou takové klidnější) by bylo mnohem lepší, než se vrátit zpátky a čekat na smrt..

17

Odpovědět

+2GOD4YATo, ze by "mel byt" hlavne prinosem pro Mexiko je urcite pravda, ale v praxi... vidime co se stalo.
Nemyslim si, ze by mel v realu nejaky dopad na prisun drog do Ameriky. Ale pokud budeme porad predpokladat tu lepsi moznost - tak bojoval proti spatnym lidem (a jejich spolecnemu nepriteli) i za cenu vysokeho ohrozeni zivota... Takovy clovek by byl prinosem vsude.

Ale priznavam, ze o pripadu nic nevim a Oliver ho prezentuje vytrzeny z kontextu. Mohl se kartelum znelibit i mene hrdinskymi ciny.

21

Odpovědět

+2GOD4YAHlavním odběratelem drog v severní Americe je USA, která podporuje Mexickou vládu v boji s drogovými kartely a to jak materiálně tak finančně protože drogové kartely jsou jejich společným nepřítelem.

00

Odpovědět

Jasně, drogové kartely mají v Mexiku na své výplatní pásce XY policistů, soudců, prokurátorů atd ale ten poctivý policista si má prostě hodit mincí a doufat že zrovna ten kterému se dostane jeho případ bude taky čistý. :D

30

Odpovědět

No nevím, úplně s ním nesouhlasím. Pokud vím, Mexiko je 13. největší stát, takže se nabízí otázka, proč se jednoduše nepřesunou do jiné oblasti Mexika, když se v té současné necítí bezpečně. Bohužel netuším, jak rozsáhlé jsou tamní skupiny, ale i tak. Před Trumpem měli v případě úniku dvě možnosti, buď žít americký sen nebo žít ve stejných podmínkách v jiné oblasti Mexika. Kdybych si měl vybrat, šel bych také do první možnosti.

418

Odpovědět

1. Nejde jen o Mexiko.

2. Pro kartel není problém zajet si pár set kilometrů autem do jiné části Mexika.

200

Odpovědět

+SriberJde primárně o Mexiko. A pokud ženu v Hondurasu manžel fyzicky týral a ona dejme tomu není schopná si to vyřídit u policie/soudu v Hondurasu, může emigrovat třeba do Mexika, Peru nebo Brazílie. Chápu, že "american dream" je asi lákadlo pro každého, ale oni pak musí pochopit, že na to žít si "american dream" není žádný nárok nebo právo ;)

A ano, pro kartel není problém ujet pár set kilometrů, ale i v Mexiku určitě mají program na ochranu svědků - nakolik je to efektivní prostředek je otázka, leč to už zase není problém americké vlády. A opět, žádat o azyl může v řadě zemí, amerika už nadále nebude zemí zaslíbenou, kam si každý přijde jak do Starbucksu..

Jo a mimochode, pro kartel není problém ani ho dohnat na území USA, že? ;)

317

Odpovědět

+2GOD4YOU1. "Může jinam" není dobrý důvod pro zamítnutí azylu někomu, komu hrozí nebezpečí.

2. Na mexický program na ochranu svědků bych se vážně nespoléhal.

3. Pro kartel je daleko větší problém dostat se do USA než si udělat malou zajížďku.

181

Odpovědět

+SriberJak dokáže relevantně a fundovaně posoudit soudce imigračního soudu v New Yorku, že ženě z Hondurasu opravdu hrozí nebezpečí? Že ji manžel opravdu mlátil? Že vůbec měla manžela?..

18

Odpovědět

+2GOD4YOUpodľa výpovede, kde vyšetrovateľ sleduje, či sedia detaily a môže si nechať vypracovať psychologický posudok, kde sa ukáže či vykazuje známky týranej ženy

00

Odpovědět

+Sriber"Může jinam" není dobrý důvod pro zamítnutí azylu někomu, komu hrozí nebezpečí.
Ale pokud "jenom" utikala pred manzelem, mohla si vybrat jednu z blizsich zemi - kde by se i lepe domluvila. Do Ameriky tedy nesla kvuli manzelovi, ale za lepsim (coz chapu, kdyz ma zacit nekde v cizine lepsi zivot, proc ne USA, ale zase musi chapat, kdyz ji odmitnou...)

12

Odpovědět

Pořád nechápu, proč by legální migranti měli být stíhaní a proč si imigrační soudy tak zasedly zrovna na chudáky Mexičany...

47

Odpovědět

legálny migranti niesú stíhaný nikde... ani v rusku, ani v saudskej arábii a dokonca ani v severnej koreii :) Zrejme máš na mysli ilegálov

94

Odpovědět

+ehmTak dík za vysvětlení, ale já to myslel sarkasticky...

00