Thumbnail play icon

Stav německého školství

79 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:58
Počet zobrazení:2 346

Začíná nový školní rok a učitelů je málo: Problém, se kterým se nepotýká jen Česká republika. Jak to vypadá v Německu a jaké další problémy (ne)řeší německé školství, se dozvíte v tomto satirickém videu z dílny televizního kanálu NDR.

Poznámky:
Lothar Matthäus je fotbalový trenér, Anja Karliczek se do svého zvolení ministryní pro vzdělávání a výzkum věnovala financím a ekonomice, stejně jako Julia Klöckner, spolková ministryně výživy, zemědělství a ochrany spotřebitelů Německa, patří ke křesťansko-demokratické straně (CDU).
Mek-Pom je zkratka pro Meklenbursko-Přední Pomořansko.
Zkratky G8 a G9 vyjadřují délku studia na gymnáziu, které je v Německu někde osmileté, jinde devítileté a všude neustálým předmětem sporů a změn.
Název "Rohrzangenbowle" připomíná slovo "Feuerzangenbowle", tedy horký nápoj z červeného vína, rumu a ovocné šťávy, "Feuerzange" jsou ale hasičské kleště, "Rohrzange" pak kleště na trubky, tedy lidově hasák.

Přepis titulků

Prázdniny skončily a v mnoha zemích zase začíná škola a já jsem doufal, že tentokrát nebudeme muset začínat tématem nedostatek učitelů. A co se děje? Nedostatek učitelů na začátku roku. Nedostatek učitelů. Chybí učitelé. Máme takový nedostatek učitelů... Vyučování odpadá. V Sasku je většina nově zaměstnaných vyučujících z jiného oboru. Kvalifikace není potřeba, učitelem se může stát prakticky každý, stačí doklad o zkoušce v plavání nebo na vysokozdvižný vozík.

Nebo třeba průvodčí, ti jsou až příliš kvalifikovaní, umí 1. i 2. třídu. Do škol s nimi! Pokud tedy chtějí. Věc se má tak: V Německu teď máme prakticky úplnou zaměstnanost. Je otázkou, kdo se vzdá dobrého zaměstnání, aby se stal učitelem. Nikdo.

Můžeme se vlastně ptát jen lidí, co teď nemají nic lepšího na práci. Lothar Matthäus. Ten umí tělocvik a sexuální výchovu. Práce učitelů je náročná, vzdělávat je náročné a špatně placené, především tam, kde jich chybí nejvíc: na základních školách a učilištích. Ještě k tomu se zaměstnaní učitelé často v létě musí hlásit jako nezaměstnaní. To je nestydatost, učitelé musejí na brigádu. Byl jsem v hospodě, kde byl číšník učitel, protože co 10 minut přišel k nám a řekl: "Přestaňte kecat, nebo vás rozsadím!"

Navíc je v Německu vzdělávání záležitost spolkových zemí a ty si vzájemně učitele odlákávají. Tento federální systém má možná i výhody, tady je to ale velký problém. Máme 16 spolkových zemí s vlastními politiky a ti do toho všichni kecají. Naše ministryně školství Anja Karliczek se tomu problému chtěla věnovat. Anja Karliczek ze strany CDU, jak bych to řekl, nemá k tomu moc blízko, mám pocit, že v kabinetu teď látku moc nestíhá.

Známe to, když si rodiče říkají, jestli to bylo správně. Spolkový kabinet je na ni možná moc, řekl bych, že jí hrozí brzké přeložení. Snaží se opisovat od Klöckner, ta ji ale nenechá, tak dostane... Tak si to představuju já. Anja Karliczek, naše ministryně školství z CDU, před více než rokem rozhodla, že bychom měli mít Národní radu pro vzdělávání, že by země měly pro jednou spolupracovat.

A co se udělalo? Rada pro vzdělávání se ani nesetkala. Ani se neví, kdo v ní má být. Když ve škole někdo podává takové výsledky, musejí obvykle přijít rodiče. Ještě nemáme Národní radu pro vzdělávání! Jak je to jen možné?

Ta skupina na WhatsAppu nefunguje? Tak si to představuju: Karliczek určitě má chat na WhatsAppu, hned po jednání koalice v roce 2018 napsala do skupiny: "Čau, prý chceme Národní radu pro vzdělávání, zeptám se ministryně školství." O rok později: "Ups, to jsem já. Chce se někdo sejít?" Ozve se Bavorsko: "Nemáme teď čas, bude Oktoberfest."

Brémy: "Sraz vysoké politiky o vzdělávání zní skvěle, ale co jsou výšky a co je vzdělávání?" Bádensko-Württembersko: "Na spisovné dotazy neodpovídáme." Hesensko se ptá: "Co se na takovém srazu děje?" Karliczek: "Lidi ze všech zemí pokecají." Sasko: "My ne, nevidíme rádi lidi z jiných zemí." Severní Porýní-Vestfálsko: "Nemůžeme, musíme vyzvednout děti, vyučování odpadá." Mek-Pom: "O co jde?

Teprve nám zapojili internet, prošvihli jsme něco?" Karliczek: "Hledáme experty, co se vyznají v potřebách mladých lidí." Hamburg: "Žádný problém, má někdo číslo na Biebera?" Duryňsko: "Dorazíme, když dostaneme nejvíc, bez zdi je to tu čím dál horší." Mek-Pom: "Zeď je pryč? Fakt jsme něco prošvihli..." Je to úplný chaos. Federalismus ve své nejhorší podobě. Stejně jako předtím máme 16 různých variant, jak mít v Německu maturitu, jaké zkoušky a kombinace předmětů jsou potřeba, po kolika letech se musí udělat, není ani srovnávací portál maturit, Karlicheck24.

Nedá se to pochopit, v různých zemích jsou u maturit povolené jiné kalkulačky, v některých zemích jsou povolené jednojazyčné slovníky, jinde dvojjazyčné, samozřejmě je G8 a zároveň taky G9, mnoho výzkumníků ve vzdělávání říká: "Kdo chápe pravidla německé maturity, by ji měl automaticky taky udělat."

Hračka to celé totiž vůbec není. Novinka: OhNoAbi! Prohraj se k maturitě v Německu! A to s těmi nejšílenějšími pravidly v republice! 9, Sasko. Gymnasium Schillerstraße ve Zwickau. Super, tam mám do maturity jen 8 let. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7. Dolní Sasko.

Tam mám do maturity 9 let. A u maturity ani nemůžeš používat kalkulačku. Políčko politické události. Změna vlády ve Šlesvicku-Holštýnsku. Opět se ruší maturita G8 a je nahrazena G9. Vynechej jeden rok. Zažij ty nejneférovější rozdíly! 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9.

Sakra. Jdi do Brém. Vydej se tam přímo, žádné vzdělání odjinud. 3, 4, 5, 6! Gymnázium v Berlíně, tam dostanu maturitu zadarmo. To je vidět na těch, co vám staví letiště. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7! Schlossallee Mnichov, lidi! Bavorsko, tam je to nejlepší vzdělání. Zato ale ta nejtěžší maturita, rovnou se rozluč se studiem medicíny.

1, 2, 3, 4. Ministryně školství Karliczek se vyslovila pro centrální maturity, ministři kultury nemají slov. Otoč herní plán vzhůru nohama a vše z politického plánování zase promíchej. Ne, už zase. Zatracená hra. OhNoAbi.

Nejšílenější hra o vzdělávání v republice. Nyní i ve vaší spolkové zemi! Film vytvořili Max Engel a Henning Nasse. Federální systém může i za to, že se do vzdělávání v Německu poměrně málo investuje. Ano, vzdělávání a věda patří k těm několika málo oblastem, ve kterých země vůbec mohou na vlastní zodpovědnost šetřit. Podle OECD je Německo ve srovnání výdajů na vzdělávání ve spodní třetině, tedy procentuálně k HDP se Německo nachází tady.

35. místo ve spodní třetině, či jak by řekli němečtí žáci: "Třetina, to je skoro 20 %." Ano. Nedostatečné financování jde vidět i na stavebních nedostatcích. Člověk nepřijde do školy a neřekne si: "Ó, tady si toho váží, to je důležité, tady se investuje." Máme povinnou školní docházku, tu už dlouho, a už i povinné nošení helmy. Pro žáky.

Na německých školách jsou potřeba rekonstrukce v celkové hodnotě 34 miliard eur. Miliarda by nejspíš byla potřeba jen na vyčištění záchodů. A plíseň ve třídách je už tak stará, že už je tam taky povinně. Klasické filmy ze školy by se dnes jmenovaly jinak. Hasáková bowle. I se spravedlivostí je to pořád špatné, se stejnými výsledky dostávají děti z rodin s vysokoškolským vzděláním doporučení na gymnázium třikrát častěji než ostatní.

Bohatí rodiče dávají děti stále častěji do soukromých škol, počet těchto škol se za posledních 20 let zčtyřnásobil. Říká se, že tam můžou všichni, ale bývají financovány podpůrnými spolky a ty si vybírají nejradši bohaté rodiče, boháči jsou pak spolu. Některé soukromé školy berou v biologii ze zvířat už jen ústřici a tuleně. Jak je to vážné, dámy a pánové, je vidět na tom, že vyšla edice knih Reclam s tituly odpovídajícími stavu školství.

Třeba o zoufalých praktikantech: Utrpení mladého kandidáta na učitele. O starých učitelích, co musejí učit dál: Stařičký Nathan. A o bojích mezi spolkovými zeměmi: Povyky a údery.

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

co je to za ošklivé zvuky co ty lidi vydávaj?

10

Odpovědět

Tohle je cesta :-)
https://www.svobodauceni.cz/

00

Odpovědět

Do pekel...

32

Odpovědět

na stredni byla nejlepsi znamka z matiky 4, chybelo nam ucivo z zakladky, tam to nekteri ucitele proste neumeli ucit,
nezajimalo je uceni deti, a nebo trida byla prilis pomala a nestihla vsechno do konce roku. na stredni nam akorat rekli ze jsme se meli ucivo naucit na zakladce a na stredni ze se to jenom zkousi...
Nastesti se jeste dalo odmaturovat z anglictiny. Na druhou stranu na anglictinu skolu clovek nepotrebuje protoze se stejne nauci anglictinu z komunikace na internetu ap ocitacovych her.

No jo ono to mze znit hloupe ale zahrajte si 2-3 pocitacove hry az do konce, davjete pozor co je tam za dialogy a monology v pribehu a okamzite mate siroky slovnik

75

Odpovědět

"na stredni nam akorat rekli ze jsme se meli ucivo naucit na zakladce a na stredni ze se to jenom zkousi" :-)
to jestli se fakt nekdy stalo, tak maximalne na nejakem ucnaku - to kdyby nejaky ucitel rekl a nekdo ho pritom natocil, tak se obavam, ze by to s nim dobre nedopadlo, pokud tedy tedy nebyl na skole, resp. na oboru, ktery je bez ambici alespon na maturitu; kazdopadne dana skola jiste nepatrila k tem dobrym

k tomu jazyku - slovicka urcite nejsou vse - tedy pokud opet nechcete komunikovat jako nekdo se schopnostmi NPC nekde na trhu v cizine nebo v supermarketu, popr. se ptat na cestu, jinak se to profesne pouzit neda, pokud profese vyzaduje alespon trochu ducha, pak absolutne nechyte minimalne stylistickou uroven a pusobi to buransky ... na nizsich a nedostatkovych pozich se to da jeste pracovni trh pretrpi, ale je to limitace pro rust

41

Odpovědět

Že jste se na základce sešli třída zabržděnců a učitelé k tomu byli lemplové je smutné, ale střední škola přece nemůže suplovat základku... Obzvlášť v matice, která je na střední už tak napresovaná, že se učivo konce čtvrťáku sotva stíhá i s připravenýma lidma. Z celé té vaší třídy, říkají někomu něco pojmy jako samostudium nebo zodpovědnost za vlastní budoucnost?

S angličtinou máš pravdu v tom, že být na netu, hrát hry a sledovat seriály ti dá mnohem větší slovník, než všechny ty roky na škole. Ale pokud aspoň občas nedáváš při AJ pozor, tak projev trpí.

24

Odpovědět

Mi na celou střední stačilo učivo z 1. stupně základky - trojčlenka, procenta, zlomky. Jediný zásek byl u derivací, tam jsem tu učebnici opravdu musel otevřít a pár večerů tomu věnovat. Zato angličtinu neumím dodnes, přestože se s ní denně potkávám v práci. U titulků slyším kdy je něco špatně přeložené, ale bez nich končím po pár minutách - nejsem schopný si to v hlavě dostatečně rychle překládat. Takže v robotě se mnou vedení komunikuje relativně bezproblémově přes mail, nebo velmi pomalu ústně jako s retardem. A nic na tom nezměnil ani dvouletý intenzivní kurz.

11

Odpovědět

+jatobylTo sis celou střední vystačil bez algebry?

00

Odpovědět

+tyjoAlgebra je pár vzorců, na to stačila vyučovací hodina. A jde to i bez nich, jenom popíšeš podstatně víc papírů.

Já reagoval hlavně na ten kec o angličtině bez školy. Každý se angličtinu z PC her naučit nedokáže, stejně jako si každý nedokáže odvodit středoškolskou matematiku ze základů pro první stupeň.

10

Odpovědět

Osobně si myslím, že je potřeba přejít od "masové výuky" k něčemu individuálnějšímu i pro děti studujíci na zš. Možná z počátku ke kombinaci obojího. Ze základní, střední a vš už jsem cca 10 let pryč, ale situace byla tehdy velmi podobná a teď se to stále více vyhrocuje. Nekamenujte mě je to jen takový pocit/nástřel k diskusi.

62

Odpovědět

K dobrému učiteli ale patří ještě jedna ingredience, aby to fungovalo. Tou je totiž dobrý rodič, který učitele podporuje.

80

Odpovědět

+topkaA pak taky dobré finační ohodnocení.

40
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK