Mohli bychom žít na Marsu?TED-Ed

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 35
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:65
Počet zobrazení:5 493

Nechybí vám kuráž, zvědavost, nebo jen hledáte příležitost přestěhovat se na Mars? Tak už neváhejte. Rudá planeta je skvělou volbou pro vaši novou nemovitost. Kde ji ale postavit, co budete potřebovat a čemu se raději vyhnout? Nechte se inspirovat vesmírným průvodcem od TED-Ed.

Poznámky: Kuráž, Zvědavost a Příležitost (Spirit, Curiosity, Opportunity) jsou vesmírná vozítka na Marsu. Kvůli udržení dvojsmyslu jsem je přeložila a ponechala s velkým počátečním písmenem.

Přepis titulků

Tak vám se zachtělo přestěhovat na Mars? Už víte, kde budete bydlet? Ne? Tak to vám rád pomohu. Hezky popořadě. Na rudou planetu si musíte zabalit pár věcí. Velkou toleranci vůči chladu, osamělosti a záření, celoživotní přísun dýchatelného vzduchu a jídla, mnohamiliardovou vesmírnou loď, touhu prostě někam vypadnout a vodu, určitě budete potřebovat vodu.

Jaký druh nemovitosti vlastně hledáte? Co takhle panství v bludišťovém Noctis Labyrinthus? Úkryt v Usměvavém kráteru? Pevnost na Tváři na Marsu. Výhled na oceán? Tady vás zklamu. Přišli jste o 4 miliardy let pozdě. Panuje přesvědčení, že Mars míval oceány, jezera, řeky, všechno možné.

Téměř vše ale postupem času zmrzlo pod povrchem, nebo se vypařilo do vesmíru. Zřejmě se ještě něco nachází pod sezónně se měnícími ledovými čepičkami oxidu uhličitého. Jak by tedy Mars vypadal dnes, kdyby měl na povrchu vodu? To záleží na tom, kolik vody myslíte. Ale asi nějak takto. Relativně plochá severní polokoule má podprůměrnou nadmořskou výšku, takže by z ní byl jeden obrovský oceán, zatímco jižní polokoule plná kráterů by byla vysoko položená a suchá.

Tento rozdíl mezi polokoulemi je docela zvláštní a nevíme, proč tomu tak je. Jižní polovina je zřejmě mnohem starší, soudě například podle počtu kráterů a důkazů o zvýšené sopečné činnosti na severu. Dobře, kdo ví?

Možná jednoho dne bude mít Mars znovu oceány, ale zatím je to v podstatě jedna obrovská prašná poušť. Vlastně je tak podobná pouštím na Zemi, že jsme se o Marsu hodně naučili na naší domovské planetě. Například marťanské písečné duny se tvoří a chovají podobně jako ty naše, ačkoli ty marťanské jsou často dvakrát větší díky gravitaci, která je oproti naší asi třetinová. Mars má pár vlastností, které na Zemi neuvidíte. Například bezhřebenné písečné duny vysoké až 15 metrů, jejichž formace ještě nechápeme.

Asi vás zajímá, co dostanete, když spojíte celoplanetární poušť s atmosférou, jež stejně jako ta naše podléhá tlakových rozdílům, které vytváří vítr. Prachové bouře. Ty budou na rudé planetě váš největší nepřítel. Při zrudnutí planety hrají velkou roli tím, že přenáší zrezivělé železné částice po povrchu a do vzduchu.

Díky nízké gravitaci a nedostatku vlhkosti mohou tyto prachové bouře trvat měsíce a pokrýt planetu. Takže asi budete chtít bydlet co nejvýše. No, už dál nehledejte. Toto je Olympus Mons, největší sopka ve sluneční soustavě. I kdyby měl Mars dýchatelnou atmosféru, došlo by vám, že výhled z 25kilometrového vrcholu je dechberoucí. Nebo nejsou sopky nic pro vás?

Tak co takhle Valles Marineris? Největší kaňon ve sluneční soustavě. Je tak široký, že z jedné strany by byl protilehlý okraj pod obzorem. Přesto spatříte velkolepé modré západy slunce na běžně rudé obloze, kterou zabarvuje prach pohlcující většinu modrého světla a způsob rozptylu slunečního světla atmosférou. Nechybí vám kuráž, zvědavost nebo jen hledáte příležitost? Tak neváhejte a přestěhujte se na Mars ještě dnes. Mars: Rudější ještě nebyl.

Překlad: Kara www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář