Bulharsko se připojuje k OseDruhá světová válka

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 52
98 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:56
Počet zobrazení:4 105

Bulharsko se spřáhlo s Německem, britské komando útočí v Norsku a Nigerijci postupují v Italském Somálsku. 

Poznámka k videu:
Pokud chcete vědět více o tom, jak Enigma fungovala a co byla její slabina, podívejte se nejdříve na video Přístroj Enigma a poté na Slabina Enigmy. A také tu máme na téma Enigmy poněkud uvolněnější video Kdo rozluštil kód Enigmy.  

Přepis titulků

Wolverine se porval? Nech mě hádat. Vyhrál. Jak to vím? Je to přeci Wolverine. 7. března 1941. Minulý rok získalo Německo, Itálie a Japonsko několik evropských spojenců a tento týden získají dalšího. Tento týden se k Ose připojí Bulharsko. DRUHÁ SVĚTOVÁ VÁLKA V REÁLNÉM ČASE Jsem Indy Neidell, toto je druhá světová válka. Minulý týden postupovali vojáci Británie a Commonwelathu italským Somálskem, v SSSR se řešilo, co dělat v případě německé invaze, a Němci začali stavět mosty.

Ano, mosty, které dostanou německé jednotky do Bulharska, se začaly stavět na přelomu minulého a tohoto týdne. První německou jednotkou, která překročila rumunsko-bulharskou hranici, je protiletecký prapor, který 28. února zamířil do Varny. 1. března se Bulharsko oficiálně připojilo k Paktu tří a mocnostem Osy na ceremonii ve Vídni.

Car Boris to odmítal do chvíle, než budou Němci na bulharském území, neboť se obával turecké a sovětské reakce. Na ceremonii však bulharský premiér Bogdan Filov řekl, že Bulharsko dodrží sliby učiněné svým sousedům – dohody o přátelství s Tureckem a Jugoslávií a pakt o neútočení s Řeckem. Avšak 2. března bulharská vláda uzavřela hranice s Tureckem, Řeckem a Jugoslávií a veškerá odchozí telegrafní a telefonní komunikace je přerušena německými agenty.

Do Bulharska jsou posláni dělníci na opravu a stavbu cest, a to těsně před německými vojsky – jednotkami 12. armády Wilhelma Lista – které oficiálně vstoupí na území nového spojence 2. března 1941 v 6:00. Následuje VIII. letecký sbor, který se rychle zabydlí na letištích poblíž Sofie a Plovdivu. Mezinárodní reakce je celkem odměřená. Británie samozřejmě přerušila diplomatické styky s Bulharskem, ale Německo je stále udržuje s Řeckem.

Turecko ihned zavřelo Dardanely a 4. března poslal Hitler zprávu tureckému prezidentu Ismetu Inönuovi, že Němci museli vstoupit do Bulharska, protože Britové posílají letadla a vybavení do Řecka. Nebojte, s Tureckem má přátelské záměry a německé jednotky zůstanou minimálně 50 km od turecké hranice. A tak okupace Bulharska pokračuje.

4. března se Hitler tajně setkal s jugoslávským princem regentem Paulem v Berchtesgadenu, aby jej přesvědčil ke vstupu k Ose. Paul si po návratu domů uvědomil, že si musí vybrat mezi Německem a Británií. A Británie nemá moc co nabídnout. Jugoslávie je teď prakticky obklíčena státy Osy a Řeckem, se kterým je Itálie ve válce. Británie posílá vojáky do Řecka ne na pomoc proti Italům, které Řekové dobře zvládají sami, ale na pomoc proti německé invazi.

4. března generálporučík Henry Jumbo Wilson, který tam bude Britům velet, dorazil do Řecka. Řekové trvají na tom, aby Wilson zůstal v utajení a na ambasádě, aby nevyprovokoval Němce, ale německá ambasáda je nad přístavem Piraeus, kde se Britové vylodí, takže… 5. března začíná operace Lustre, přeprava britských vojáků do Řecka, navzdory italským leteckým útokům.

Z Egypta vypluje konvoj každé tři dny. Italové potopí celkem 25 lodí, avšak 18 z nich v přístavu až potom, co je vojáci opustili. Do Řecka dopluje 60 364 mužů, tedy čtyři divize, dvě z nich obrněné. 7. března přistanou v Piraeusu první britští vojáci. Ale Německo plánuje zaútočit mimo Řecka i na Sovětský svaz. Laurence Steinhardt, americký velvyslanec v Moskvě, se chce setkat se sovětským ministrem zahraničí Molotovem, aby mu předal zprávu: „Vláda Spojených států, která se pokouší zhodnotit měnící se světovou situaci, přišla k informaci, kterou považuje za pravou a která jasně ukazuje německý úmysl zaútočit na Sovětský svaz.“ Než zprávu předá, americký náměstek ministra zahraničí Summer Welles předal informaci sovětskému vyslanci ve Washingtonu DC.

5. března Richard Sorge, sovětský špeh v Tokiu, pošle do Moskvy snímky telegramu německého ministra zahraničí Ribbentropa adresovaného německému vyslanci v Japonsku Eugenu Ottovi, prozrazující pravděpodobný datum útoku na Sovětský svaz. Rovněž 5. března vydal Hitler dekret č. 24 o spolupráci s Japonskem. Ten má za cíl dostat Japonsko co nejdříve do války s Británií, aby odvolala námořnictvo do Pacifiku. Dekrety však tento týden vydávají i jiní.

6. března vydává britský premiér Churchill dekret o bitvě o Atlantik. Na jeho základě vzniká atlantický výbor, který má posílit stavy a sledovat postup. Výbor má přinést lepší koordinaci mezi hlavami a činností politiků, armády a vědců. Březnová ztráta 500 000 tun nákladu převáženého přes Atlantik se rovná nejhorším dnům Velké války, ale spojenecké doprovody konvojů potopily šest německých ponorek, což je pětina operační flotily.

O jednu ponorku přišli Němci 7. března, když britský torpédoborec Wolverine potopil U-47. To je velká zpráva, protože ponorce velí nám známý legendární kapitán Gunther Prien. Prien není jen prvním členem Kriegsmarine, německého námořnictva, který dostal rytířský kříž a železný kříž s dubovými ratolestmi, ale také potopil přes 30 spojeneckých lodí, včetně legendárního potopení britské bitevní lodě Royal Oak v přístavišti ve Scapa Flow – jak jsme viděli v prvních týdnech války – což byl jeden z nejodvážnějších ponorkových počinů v celé historii.

Prien a jeho ponorka nebyli oficiálně potopeni, jen zmizeli a Wolverine je považoval za potopené, avšak již o nich nikdy neuslyšíme. Německo oznámí zmizení velkého národního hrdiny až v květnu, neboť to již nemohlo dále tajit, když se britské propagandistické vysílání neustále ptalo: „Kde je Prien?

Kde je Prien? Kde je Prien?“ Britové tento týden také zkouší něco odvážného v Němci okupovaném Norsku. 4. března došlo k útoku britského komanda na norský ostrov Lofoten v polárním kruhu. Byla to operace Claymore, které se zúčastnilo 500 mužů a 7 lodí. Potopili deset lodí a zajali 200 Němců. Do Británie s sebou vzali také 300 norských dobrovolníků. Avšak Němci se poté na místních Norech krutě pomstili, takže mnoho norských odbojářů takovéto nájezdy neschvalovalo.

Cílem útoku bylo ukořistit Enigmu používanou námořnictvem, jejíž šifru je oproti té Luftwaffe zdánlivě nemožné prolomit. Jedna Enigma byla na ozbrojeném trauleru Krebs, ale její kapitán ji zvládl před smrtí a potopením lodi hodit přes palubu, avšak nestihl zničit šifrovací dokumentaci a nastavení rotorů Enigmy, což je předáno britské rozvědce v Bletchley Park. Josef Terboven, říšský komisař pro Norsko, svolal trestné soudy a nařídil vypálit farmy sabotérů.

Nacistický ministr propagandy Goebbels napsal, že Terboven ví, co dělá. A tento týden se bojuje také v poli, a to v rozličných částech Afriky. 1. března padla Kuffra v jihovýchodní Libyi poté, co byla obléhána Svobodnými Francouzi útočícími z Čadu za podpory britské dálkové pouštní skupiny. V Italském Somálsku pokračuje postup 12. africké divize, která 3. března dobyla Lugh Ferrandi a 5. března Dolo, ale hlavní zprávou týdne je postup z Mogadiša, které padlo minulý týden.

Nigerijci tento týden postoupili k Mogadišu 700 km k Gabredarre. Prvotnímu postupu do Jubalandu pomáhala předsunutá skladiště paliva, munice a takových věcí, ale ty už jsou samozřejmě mimo dosah, takže co teď? No, teď mají přístavy Kismaju, Merka a především Mogadišo. Ty byly samozřejmě sabotovány, ale nepříliš zdařile a rychle byly uvedeny do provozu. Nigerijci v Mogadišu ukořistili 1,3 milionů litrů vody a paliva.

Tady je poetická citace z Habešského tažení o nigerijském postupu: „Vydali se stejně jako Graziani cestou na ogadenskou náhorní plošinu. Každých 16 km procházeli kolem okázalého kilometrovníku se jménem oslavovaného generála, který pomohl stvořit italské impérium, a každých pět kilometrů ležela převrácená italský dodávka, která značila úpadek jejich úsilí. Prohnali se kolem zahanbeně vypadajícího fašistického orla na hlavní ulici Bulo Burti. Prošli kolem domu, který Italové opevnili starými lahvemi od vína.

Strada Imperiale se vytrácela, cesty se zhoršovaly, ale Nigerijci nikdy nezastavili. Prohnali se rozlehlou bílou pouští, na které nebylo nic k vidění. Kolem sochy Mussoliniho, která bez brady a s dírami po kulkách stojí v poušti jako busta Ozymandia, krále králů.“ Někdo na britském ministerstvu informací měl být raději básník, tohle je dost dobrý. No není to dobrý? Co myslíte? Podle mě je to super. Každopádně… Toto dílo nás přivádí na konec týdne.

Týdne, který byl svědkem činnosti komanda na severu, stavění mostů na jihovýchodě a ztráty ponorkového esa. A němečtí vojáci se hrnou do Bulharska. A britští vojáci se hrnou do Řecka. A Británie je ve válce s Německem a Řecko je ve válce s Itálií. Co by se jen mohlo stát? Řecko se teď bojí víc toho, co přijde ze severu než z východu, ale pokud chcete vědět více o řecké armádní historii, zvláště o válce s Tureckem, tady je dvojdílná epizoda ze série MDV o řecko-turecké válce.

Je skvělá. Objeví se každou chvíli. Členem TimeGhost armády týdne je Matt136. Velké díly Mattovi136 nebo Mattovi jedna tři šest. Není to tvé vězeňské číslo? Každopádně díky takovým lidem můžeme pokračovat v tomto pořadu, takže prosím narukujte do armády na patreon.com nebo timeghostv.tv.

Nezapomeňte nás odebírat, zazvoňte na zvoneček a uvidíme se za týden.

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Opět super jako vždycky. Jen se chci optat , jestli neuvažujete také o překladu videí, Která mají společně Indy Neidell a kapela Sabaton. Kde se zaměřuje na konkrétní bitvy ke kterým je potom skladba. :-)

10

Odpovědět

Neuvažujeme. Za prvé se mi Sabaton nijak zvlášť nelíbí a za druhé tu nemůže být přeIndiováno :)

25

Odpovědět

Malá chybka v čase 9:34 - 3 míle nejsou 10 kilometrů.

00

Odpovědět

Opraveno, díky :)

00

Odpovědět

Přistupuje k Ose, vstupuje do Osy, přidává se k Ose... vstupuje k Ose zní blbě.

10

Odpovědět

Díky, opraveno :)

10