Plačící dívka na hranicíchSlavné fotografie

Fotožurnalista John Moore v roce 2018 zachytil snímek matky a její plačící dcery na hranicích Spojených států. Fotografie byla použita na obálku magazínu TIME. John vysvětluje, za jakých podmínek snímek vznikl a jaké to vůbec je, setkávat se s uprchlíky.

Itálie vyráží do útokuVelká válka

I po ustoupení z jednání se Woodrow Wilson vyjadřuje k podmínkám příměří, Ludendorff je odvolán a opouští Německo, Italové spouští svou ofenzivu a německé námořnictvo se připravuje na svůj poslední velký úder.

Celý svět je jeviště – William ShakespeareTED-Ed

Úryvek ze hry Jak se vám líbí​​​ od Williama Shakespeara je přesně ten druh poezie, který pohladí po duši a nechá vás na okamžik… zapomenout. Znění tohoto textu vychází z díla Jak se vám líbí tak, jak bylo vydáno nakladatelstvím Otto v roce 1898 (SHAKESPEARE, William. Jak se vám líbí: hra v pěti jednáních. Přel. Josef Václav SLÁDEK. 2. vyd. Praha: Otto, 1898. 128 s. Sborník světové poezie, sv. 60.; Dramatická  díla Williama Shakespeara, sv. 6.).

Nejdůležitější filmař, o kterém jste nikdy neslyšeliNow You See It

Ve filmovém průmyslu, mezi kritiky i diváky se často upíná pozornost hlavně na režiséry, scenáristy nebo producenty, ale film je přitom kolektivní dílo, kde toho spoustu mohou ovlivnit ještě úplně jiní lidé. Dokážete si tipnout, ještě než zhlédnete video, o které opomínané profesi pojednává? A nejenom o profesi, mluví o konkrétním člověku! Otestujte si svůj filmový rozhled a pak nám dejte vědět do komentářů, o kom jste předpokládali, že video bude. Poznámka k překladu: Názvy děl Střihač a Dějiny jídla jsou mé neoficiální překlady.

Šílená biologie chobotnic

Chobotnice představuje živočicha, který svou neuvěřitelnou inteligencí a biologickou odlišností nutí vědce k přehodnocení zavedených evolučních teorií. Jak a proč se dozvíte v dnešním videu z kanálu Real Science. Poznámky: Závěr videa (čas 19:18) je tvořen reklamním segmentem, který není přeložen. Moje učitelka chobotnice – loňský dokumentární snímek z Jihoafrické republiky produkovaný společností Netflix

Jak fungují filmy

Velice zajímavým fenoménem ve filmech je expozice. Jak to funguje? Tento britský komik, Alasdair Beckett-King, podobně výstižně vysvětluje, jak vypadají severská kriminální dramata. Poznámka pro fanoušky dříve pravidelného pořadu Whose Line Is It Anyway?: Kvůli nedostatku videí k překladu bohužel končí pravidelný pořad Whose Line Is It Anyway?. Oficiální kanál pořadu sice videa stále vydává, často jde ale o reuploady, hudební hry či jiná hůře přeložitelná videa. V budoucnu se zde určitě ještě nějaké díly objeví (čemuž můžete přispět posíláním tipů), už ale nepůjde o pravidelný pořad. Věrným fandům díky za sledování :). (heindlik)

Japonci jsou nezastavitelníDruhá světová válka

Japonci získávají oblasti v Malajsku, Barmě, Hongkongu, Borneu a na Filipínách. Spojenci mají problémy v Atlantiku i Středomoří, kde přicházejí o velkou část loďstva. Sovětská Rudá armáda postupuje a Stalin přebírá velení protiútoku. Stejně tak Hitler převzal kontrolu nad německou armádou. Co bude výsledkem střetu dvou velikánů? 

Metallica ‒ Enter SandmanHudební klenoty 20. století

„Enter Sandman“ je první skladbou z alba Metallica (Black Album), které vydala americká thrashmetalová kapela Metallica. Je to také první singl, který vzešel z tohoto alba, vyšel v roce 1991. Je to jedna z nejznámějších písní kapely. Enter Sandman se mimo jiné umístila na #5 pozici britské hitparády. Klip režíroval slavný „metalový“ režisér Wayne Isham, který mezi své zářezy může počítat i taková jména jako Pink Floyd, Slayer, Bon Jovi, Mötley Crüe, Ozzy Osbourne, Fleetwood Mac, Tenacious D, ale i Michael Jackson či Avril Lavigne. „Sandman“ navíc v tomto případě neznamená „Písečný muž“, ale v textu písně se tím myslí „Hajaja“ ‒ postava z germánské mytologie, která uspávala děti tak, že jim do očí sypala kouzelný písek ‒ hvězdný prach. Kirk Hammett později uvedl, že se při tvorbě riffu snažil napodobit skupinu Soundgarden.

DUST – Frieda přichází

Žít v Nadpozemském ráji, světě hojnosti kdesi nad mraky, je snem každého člověka. Vyhlídku na lepší život dává všem loterie Zlatá stezka. Ve chvíli, kdy se na Spojené státy řítí superbouře Frieda, schyluje se k dlouho očekávanému slosování… Krátký dystopický sci-fi film z kanálu DUST.

Kolik toho prozrazuje náš hlas o atraktivitě?

Když s někým telefonujeme, automaticky si představujeme, jak ten druhý vypadá. Ale odpovídají tyto představy skutečnosti? Kolik toho prozrazuje náš hlas o atraktivitě? V tomto experimentu se tým Quarks pokusí zjistit, zda kolemjdoucí ženy podle hlasu poznají, jak atraktivní pro ně je vybraná pětice mužů vzhledově.

Filmová historie: Světový film – část 2Rychlokurz

Zajímavé filmy se netočí jen v Hollywoodu. V tomto díle se podíváme na zajímavé filmové počiny z Afriky, Latinské Ameriky a Středního východu. Poznámka: V titulcích jsou u většiny jmen uvedeny přibližné přepisy z arabštiny a perštiny. Přepis není zachován u jmen, která se etablovala v USA nebo v Evropě (např. Omar Sharif). Pokud v přepisu najdete nedostatek, neváhejte nás prosím upozornit. Děkujeme!

GiedRé: Dejte pokoj (Karanténní song)

Leze vám na nervy karanténa? Pusťte se do něčeho nového! Anebo… možná radši ne. Pusťte si radši tuhle písničku. Z youtubového kanálu litevsko-francouzské písničkářky a komičky Giedrė Barauskaitė alias GiedRé.

Na Autodoc

Objevování Pacifiku: Známe cestuExtra Credits

Jestliže je Tichý oceán tak obrovský a nebezpečný, jak se prvním mořeplavcům povedlo najít pevninu? Měli k dispozici širokou a působivou škálu nejrůznějších nástrojů, od map hvězd až po naše opeřené přátele, písně a příběhy k zapamatování všelijakých technik a především jedinečný design svých plavidel. Poznámky: Rapa Nui – domorodý výraz pro Velikonoční ostrov

Reforma zákona o obnovitelných energiíchheute show

Německo se už dlouho trápí transformací energetiky a nová reforma zákona o obnovitelných energiích (EEG) by měla být brzy hotová. Oliver Welke se už na začátku prosince podíval, jaké novinky by mohla přinést, a asi vás nepřekvapí, že nezjistil nic moc pozitivního. Poznámka: Německé ministerstvo hospodářství a energetiky je asi nejblíže našemu ministerstvu průmyslu a obchodu, ale pravomoce a gesce ministerstev jsou v Německu obecně rozděleny trochu jinak než u nás. Jeho současná hlava, Peter Altmeier, je ze strany CDU.

Gabor Maté: Jak trauma z dětství vede k závislosti

Gabor Maté je kanadský lékař maďarského původu, který se specializuje na problematiku traumatu, dětského vývoje a jejich potencionálního vlivu na fyzické i psychické zdraví člověka. Toto téma je rovněž představeno v krátkém videu, které popisuje, jak trauma zažité v dětském věku může vést k závislostem v dospělosti, a to nejenom na drogách a alkoholu, ale třeba i na nakupování nebo posilování. Za tip na video děkujeme Tomáši Hajzlerovi.

Telenovely jsou peklo: Plameny vášněFunny or Die

Po všech předchozích epizodách se určitě ptáte, zda existuje telenovela, která se nejmenuje podle hloupé hlavní hrdinky. Ano, existuje! V případě, že je tam hloupých hlavních hrdinů několik. Účastníky největšího dramatu z počátku milénia jsou Libia a její tři bratři: Blbý, Vzteklý a Nadržený.

Střelecké útoky v USA za posledních 20 letSlavné fotografie

Video z roku 2019 připomíná střelecké útoky, které pohnuly celými Spojenými státy v posledních 20 letech. Útočníky byli lidé ze všech společenských vrstev, motivem bylo nepochopení, psychické problémy, šikana, rasová nenávist, náboženství… Střelce většinou nepoznáte, může jím být i na první pohled nenápadný a milý soused…

Ludendorff odstupujeVelká válka

Německý generál Ludendorff přichází o svou moc, Italové se spěšně chystají útočit na Rakušany, návrhy na změny uspořádání říše od císaře Karla přicházejí asi příliš pozdě a v Paříži se formuje československá vláda pod jistým Tomášem Masarykem.

Japonský mýtus o lstivém tanukimTED-Ed

Vypadá to jako mýval, je to mazané jako mýval, ale mýval to tak úplně není. Co je to? Krátký příběh od TED-Ed vám tohle mýtické stvoření trochu přiblíží. Tanuki – zosobnění psíka mývalovitého

Ricky Gervais o tom, jak chce umřítCONAN

Na přání diváků přinášíme překlad úryvku Conanova rozhovoru s Rickym Gervaisem o tom, jak Ricky přemýšlí o smrti, jakým způsobem jednou nechce umřít a jak má být naloženo s jeho tělem po smrti. Morbidní humor zaručen!

Jak Jimmy Fallon potkal Prince a Olly Alexander RihannuThe Graham Norton Show

I celebrity jsou často zapálenými fanoušky jiných celebrit. Jimmy Fallon měl tu čest přivítat ve své show Prince, ovšem později se s ním setkal i za záhadnějších a zajímavějších okolností. Druhým příkladem je britský herec a zpěvák Olly Alexander, který se před pár lety setkal u Grahama s Rihannou, a měl z toho opravdu velkou radost.

TOP 5 roku 2020 aneb 11. narozeniny VideaČesky

Loni jsme na 10. narozeniny udělali celkový žebříček toho nejlepšího, co na VideaČesky najdete. Tentokrát se ohlédneme za úspěšnými videi z nepříliš vydařeného roku 2020. Snad vás následující TOP 5 přesvědčí, že aspoň něco dobrého na něm bylo. Minimálně vám garantujeme úsměv na tváři .   TOP 5 (97 %): Začneme pěkně zostra, a to 78. nejoblíbenějším videem na webu, které vypadá, jako by vyšlo zrovna včera: Čtyři kroky vládního řešení krize. V komediálním seriálu Jistě, pane premiére mají spolehlivý návod, jak se ve čtyřech krocích vypořádat nejen s vládní krizí, ale téměř s čímkoliv. TOP 4 (97 %): Dobrák, slepec a rasismus Jako další tu máme jediné francouzské video, které se probojovalo do TOP 5. Trocha nekorektního humoru z kanálu Suricate vás určitě pobaví – Jižní Karolína, rok 1852. Dokáže uprchlý otrok přesvědčit slepého pistolníka, že je běloch? TOP 3 (98 %): Krmítko a překážková dráha pro veverky ve stylu Drtivé porážky Tenhle kousek dlouho útočil na příčku nejvyšší, ale nakonec je z něj 8. nejoblíbenější video. Mark Rober, který například dokonale nachytal zloděje balíků (první i druhé video máme na webu), se v karanténě rozhodl pozorovat ptáky. Kvůli veverkám, které neustále vykrádaly jeho krmítka, nakonec uchopil celou situaci trochu jinak… TOP 2 (98 %): Rowan Atkinson o svobodě slova Proslov Rowana Atkinsona zazněl na půdě britského parlamentu už v roce 2012. Vzhledem k současných diskusím ve veřejném prostoru je ale stále aktuální. Video je také součástí delší kompilace videí o svobodě slova, kterou nám jako tip zaslal anonymní divák. TOP 1 (99 %): S hodnocením 99 % je video Zapálil Bob Mortimer svůj dům? ze série Would I Lie to You? aktuálně 2. nejoblíbenějším videem webu. Pořad vám pravidelně připravoval Markst, který si právě vybírá pauzu, a tak bude překlad nyní v režii snoopadoop a marysol. Princip britské show spočívá v tom, že host jedné skupiny poví příběh a druhá skupina mu pokládá různé otázky. Po sérii dotazů účastníci hádají, zda byl příběh pravdivý, nebo ne. Bob Mortimer se nyní vrací s příběhem z dětství.                        A jak bychom uplynulý rok na webu shrnuli celkově? Jsme rádi, že jsme překonali krizi v Mladé frontě, v komentářích se objevují naši staří známí dobráci, krmíme vás neustále rozmanitým obsahem, i když za některý výběr občas schytáme drtivou kritiku, svobodu slova v mezích zákona a lidské slušnosti můžete nadále uplatňovat v komentářích, a pokud nám nikdo nezapálí servery, budeme tu pro vás po celý rok 2021 . Za celou redakci a všechny překladatele VČ hAnko a sethe P.S. Praotec BugHer0 vystoupal na horu Web a děl: „To je ona, země zaslíbená, videi a překlady oplývající!“ A tak vznikla země VideaČesky, na jejíž rodnou půdu se praotec po letech navrátil! Volejte třikrát sláva! První překlad od něj už brzy!

Fanfictasie – 1. epizoda – Přízračná hrozba

Po aréně superhrdinů, superpadouchů a po velkém finále se život filmových postav uklidnil, našly nový domov, mnoho z nich se usadilo… Fanfictasie se zdá být rájem, ale ani tomuto světu mnoha světů se nevyhne tragédie. Vrací se přízrak minulosti, který našim hrdinům (a padouchům) nedopřeje klidný spánek.