Hledání: JourneyQuest

Steve Jobs vs. Bill GatesEpické rapové bitvy historie

Už to je nějaký ten pátek, co tu byla poslední Epická rapová bitva. Tentokrát pro vás máme připravenou bitvu mezi dvěma bývalými největšími rivaly, a to Stevem Jobsem (Apple) a Billem Gatesem (Microsoft). Tato bitva je hned po souboji Barack vs. Romney druhou nejsledovanější a je i celkem chytlavá, proto jsem přeložil právě ji. Kdo podle vás vyhrál?

Pet Shop Boys - Go WestHudební klenoty 20. století

Pet Shop Boys je britská elektro-popová skupina, která vznikla roku 1981. Její singl Go West vznikl roku 1992 je coverem stejnojmenné písně od Village People, avšak má lehce pozměněný text. Obecně je tato verze považována za více politickou, než verze původní. Píseň se v mnoha státech vyšplhala až na špičku hudebních žebříčků, v Německu a Irsku byla na prvním místě, v UK na druhém.

Bee Gees – I Started a JokeHudební klenoty 20. století

V pondělí 20. května to byl rok, co svět opustil zpěvák kapely Bee Gees Robin Gibb. Tak, jako jej loni poctil vzpomínkou bakeLit, i dnešním hudebním klenotem si na tuto slavnou kapelu na okamžik zavzpomínáme. Pro mnohé jsou dnes Bee Gees synonymem disko hudby 70. let. My se však podíváme na začátek jejich kariéry, na smutnou a textem velmi zajímavou skladbu I Started a Joke, která se v roce 1968 objevila na jejich albu Idea. Robin Gibb se zdráhal vysvětlit, o čem text vlastně je. Vyjádřil se, že každý si jej musí interpretovat sám. V roce 1995 přišla s úspěšnou cover verzí kapela Faith No More, vlastní verzi ale nabídli například i The Wallflowers.

Elvis Presley - Jailhouse RockHudební klenoty 20. století

Je 7:30, středa, ladíte stanici VideaČesky.cz a s ní i další díl Hudebních klenotů 20. století! Krále popu tu již máme, a tak je naší povinností uvést i krále Rock and rollu. Je tu Elvis Presley a já jsem si pro vás zkusil ve verších přichystat jeho vypalovačku Jailhouse Rock. Píseň Jailhouse Rock byla nahrána roku 1956 a vydána o rok později, dne 24. září 1957. Ten samý den byl vydán také Presleyho stejnojmenný film, ve kterém tato skladba zazněla poprvé. Prakticky ihned po vydaní se tato píseň dostala na 1. místa téměř všech hitparád po celém světě. Videoklip této písně je znám jako první hudební videoklip na světě. Některé z postav uvedené v této písni jsou skuteční lidé. Například slova "Crack, boom, bang" byla přezdívkou bubeníka Williama Thomase Fairbankse, Chytrák Henry byl známý hudebník z Los Angeles, žádný trestanec, a "Gang Purple" byl skutečný gang. Časopis Rolling Stone poznamenal, že část textu, ve které tancují vězni flirt dance, může narážet na homosexuální vztahy mezi vězni. Inspiraci na tento text si Elvis vzal pravděpodobně z filmu "The Girl Can't Help It", konkrétně z písně "Rock Around the Rockpile". Píseň hrála na svém koncertě také spousta kapel, namátkou uvedeme Queen či ZZ Top. Skladba je v pořadí 67. v žebříčku 500 nejlepších písní všech dob a byla jmenována do Rock and rollové síně slávy. Celým jménem Elvis Aaron Presley, známý pod přezdívkou The King, se narodil roku 1935 v Tupelu, stát Mississippi. Jeho rodiče pocházeli z velmi chudých poměrů, ačkoliv to Elvis později popíral. Svou první kytaru dostal k jedenáctým narozeninám a první akordy ho naučil jeho strýc. Svou první skladbu nahrál v roce 1953, nesla název My Happiness and That's When Your Heartaches Begin a nahrál ji "prý" jako dárek pro svoji matku - což ovšem není tak úplně pravda, jelikož malou desku Elvis nahrál v srpnu 1953, tedy čtyři měsíce od narozenin jeho matky. Pravý důvod byl ten, že Elvis chtěl otestovat sám sebe, jak vlastně zní. Jeho kariéra začala vzkvétat díky jeho přechodu k velké nahrávací společnosti RCA Records a jeho nezapomenutelným pohybům v různých televizních show. V prosinci roku 1957 obdržel předvolání k nástupu na vojnu a během vojny poznal svou budoucí manželku Priscillu Beaulieu, se kterou se později rozvedl. 16. srpna 1977 byl nalezen svojí snoubenkou Ginger Aldenovou mrtev na podlaze koupelny ve svém domě nazvaném Graceland v Memphisu. Mnozí lidé věří, že zemřel na předávkování drogami. Oficiální verze se však přiklání k tomu, že příčinou smrti byl srdeční infarkt. Po jeho smrti se sídlo Graceland proměnilo v muzeum a stalo se druhým nejnavštěvovanějším domem v USA hned po Bílém domě. Každoročně se sem sjíždějí davy fanoušků, Elvisovi napodobitelé a dvojníci. Jeho písně vycházejí stále znovu a mnozí lidé dodnes věří, že nezemřel a jednou se vrátí. Informace sepsal Adam Karas, za což mu opětovně děkuji.

Rilo Kiley - Portions For Foxes / With Arms Outstretched

Jelikož jsem vás včera díky aprílovému žertíku s racky ochudil o Alternativní okénko, rozhodl jsem se to odčinit a přidávám sem trochu alternativní hudby o den později a v dvojnásobném rozsahu. ;-) Rilo Kiley jsou podle serveru Last.fm s 2400 poslechy mou vůbec nejposlouchanější kapelou. Tato parta vznikla v roce 1998 v Los Angeles a skládá se z frontmanky Jenny Lewis, kytaristy a zpěváka Blakea Sennetta, basáka a klávesisty Pierra de Reedera a bubeníka Jasona Boesela. Jedná se o kapelu, která hraje především indie rock. Své první album Take Offs and Landings vydali u Barsuk Records v roce 2001, poté přešli k vydavatelství Saddle Creek, pod jehož jménem vydali desku The Execution of All Things (2002) a následně opět změnili stáj a přešli k labelu Brute/Beaute, u kterého vydali album More Adventurous (2004). V roce 2004 začali být Rilo známější. Sennett a Boesel vydali album se svou kapelou The Elected a Jenny Lewis propůjčila svůj zpěv vedlejšímu projektu Bena Gibbarda (Death Cab for Cutie) s názvem The Postal Service (dost možná se tu také objeví). Album More Adventurous se na konci roku 2004 dostalo do několika hitparád a jeho úspěch se stupňoval vystoupeními v talk show Conana O'Briena a Jimmyho Kimmela. Zatím poslední album Under The Blacklight vydali Rilo Kiley v srpnu 2007. Toto album bylo trochu popovější a ohlasy na něj byly rozporuplné. Kapela vyniká především hodně osobitou hudbou a hlasem charismatické frontmanky. Ostatně do Jenny se snad ani nejde nezamilovat. :-) Videa Rilo Kiley se bohužel poměrně těžko shání, ale povedlo se mi vybrat aspoň tato dvě, i když mají spoustu dalších skvělých skladeb. Portions For Foxes Díky této písni jsem kapelu objevil. Hrála mi v počítači několik dní dokola, až to došlo do stádia, kdy jsem si řekl, že potřebuji od Rilo Kiley víc hudby. Tuto energickou skladbu budou určitě znát všichni fanoušci seriálu Chirurgové. With Arms Outstretched Jako druhou píseň jednu trochu pomalejší. Jedná se o záznam z živého koncertu, takže uvidíte, že Jenny opravdu umí i naživo a navíc dokáže bez problémů roztleskat a rozezpívat celé publikum. Kéž by se mi poštěstilo vidět je někdy naživo. Znáte Rilo Kiley? Jakou píseň od nich máte nejraději? A která z těchto dvou vás zaujala více?

The Rolling Stones - Anybody Seen My Baby?Hudební klenoty 20. století

Další týden nám opět uplynul a my vás zdravíme u dalšího dílu Hudebních klenotů 20. století! Dnes si dáme opět malé opáčko rockových legend. Těmi legendami jsou kdo jiní než Rolling Stones a jejich pecku pro dnešní ráno zaručeně každý zná. Na scénu přichází Anybody Seen My Baby? a jelikož jsme tu „Stouny“ již jednou měli s písní Angie, o kapele si můžete počíst tam. Info o písni tradičně od Kariho. Píseň Anybody Seen My Baby? vyšla poprvé na albu Bridges to Babylon roku 1997. Autory této skladby jsou hlavně Mick Jagger a Keith Richards. Autorství můžeme připsat také K. D. Langovi a Benu Minkovi kvůli velice podobné melodii refrénu v Langově písni Constant Craving, která vyšla pět let před dnešním klenotem.  Jagger a Richards však tvrdí, že píseň nikdy před tím neslyšeli. Anybody Seen My Baby? je typickou skladbou éry alba Bridges to Babylon – obsahuje širokou inspiraci různými hudebními žánry, včetně hip-hopového umělce Biz Markieho (dvě rapové věty v písni). Song se stal téměř ihned po svém vydání celosvětovým hitem, v evropském žebříčku Top 20 se umístil na 1. místě. Videoklip měl dvě verze, v té druhé verzi se objevilo méně nahoty. Ve videoklipu se také objevuje herečka Angelina Jolie jako striptérka, která jde na toulky New Yorkem.

Judas Priest - Breaking the Law a Diamonds and Rust

V Metalovém okénku přišla řada na legendární Judas Priest, praotce koženého oblékaní, cvočků, pyramidových doplňků a heavy metalu obecně. Kapela vznikla už v roce 1970 v anglickém Birminghamu. Zakládajícími členy tenkrát byli K. K. Downing, Ian Hill a John Ellis, kteří přibrali zpěváka Ala Atkinse. Sestava se mnohokrát měnila hlavně na postu bubeníka. Ještě před vydáním debutového alba Atkins ze skupiny odešel a na jeho místo přichází Rob Halford. Jeho sestra tehdy chodila s Hillem, a tak svého bratra na tento post navrhla. První singl Rocka Rolla a stejnojmenné album spatřilo světlo světa v roce 1974. V roce 1976 však na albu Sad Wings of Destiny vychází skladba Victim of Changes, která podle některých předznamenala nový směr metalu a byla zvolena jako jednou z nejlepších heavy metalových skladeb vůbec. Se čtvrtou deskou Stained Class je spojován pokus o sebevraždu dvou mladíků po poslechu Better By You, Better Than Me. Do této písně byl prý zakomponován podprahový vzkaz „Udělej to!“ Jeden z mladíků přežil, ale o tři roky později se předávkoval prášky proti bolesti. Velmi proslavené album je British Steel z roku 1980, z nějž pochází i Breaking the Law notoricky známá díky svému úvodnímu riffu. Další velkou peckou je Painkiller (1990). Painkiller by měl být jedním z fiktivních mesiášů, kteří byli sesláni na zem, aby zničili zlo a zachránili lidstvo před zkázou. Po turné k tomu albu opouští kapelu Rob Halford, střídá ho Tim Ripper Owens a nahrává s Judas Priest dvě alba. Po více než deseti letech odloučení se však Halford vrátí, už veřejně přiznaný ke své homosexualitě, a Jidášovi kněží vydávají další dvě desky, Angel of Retribution (2005) a Nostradamus (2008). Kdo chce slyšet Breaking the Law trochu jinak, ať si pustí třeba verzi od Doro Pesch. Zní to zajímavě a smyčce v tom mají jisté kouzlo. K Diamonds and Rust je nutno dodat, že je to cover originálu od Joan Baez (1975). Inspirací jí byl telefonát od staré lásky a všechny ty dobré i zlé vzpomínky, které přinesl. Rovněž jde o jednu z mých nejoblíbenějších metalových balad. Breaking the Law Diamonds and Rust

The Rolling Stones - AngieHudební klenoty 20. století

Další středa v měsíci nám právě začíná a my vám děkujeme, že jste se její začátek rozhodli strávit ve společnosti Hudebních klenotů 20. století. Včera oslavil své 68. narozeniny jeden rockový velikán ze skupiny, která prakticky založila hudební žánr zvaný rock. Tím oslavencem je Mick Jagger ze skupiny The Rolling Stones! Navzdory tomu, že jejich asi nejznámějším songem je hit „(I Can't Get No) Satisfaction“, jsme se rozhodli, že vybereme neméně známou, leč krásnou baladu s názvem Angie. Pár slov sepsal tradičně Kari. Angie vyšla roku 1973 na albu Goats Head Soup. V písni se zpívá o ukončení jednoho milostného vztahu. Song byl vydán jako singl v srpnu roku 1973 a dostal se na vrchol americké hitparády Billboard Hot 100 a dosáhl pátého místa v britské hitparádě singlů. Angie byla téměř úplně jak textově, tak hudebně napsána Keithem Richardsem. Ten ve svém životopise píše, že písnička Angie v podstatě popisuje heroin a jeho pokus o detoxikaci v Německu, aby jednou provždy mohl říci, že „je čistý“. The Rolling Stones je britská rokenrolová skupina v čele se zpěvákem Mickem Jaggerem. Vznikla v Londýně v roce 1962 a hraje dodnes. Skupina se proslavila počátkem 60. let jako protipól skupiny The Beatles. Od počátku hráli drsněji než Beatles a své okolí neustále šokovali svým zjevem a chováním. Nejvíce se ve skupině točil post kytaristy, ať už vlivem drog (Brian Jones), nebo nezvladatelným životním stylem skupiny (Mick Taylor). Nakonec na tomto místě zakotvil vynikající kytarista Ron Wood a dnešní sestava „Stounů“ vypadá takto: Mick Jagger (zpěv), Keith Richards (kytara, zpěv), Ron Wood (kytara) a Charlie Watts (bicí). V žebříčku padesáti nesmrtelných interpretů rock and rollu časopisu Rolling Stone se kapela umístila na 4. místě. Tato banda se postupně svojí vynikající hudbou a neukázněným životním stylem vypracovala mezi absolutní rockovou špičku. Její notoricky známé logo (vypláznutý jazyk) je podle hudebního časopisu Kerrang! nejlepším logem ze všech hudebních skupin. The Rolling Stones poměrně často navštěvovali Českou republiku, a to v letech 1990, 1995, 1998 a 2003, a to pokaždé v Praze. Zatím poslední koncert u nás odehráli na brněnském Výstavišti v červenci 2007. Na souhrn všech koncertů této kapely v České republice se můžete kouknout zde. Doufejme, že Stouni vydrží hrát ještě co možná nejdéle a že k nám opět brzy zavítají.  

Paradise Lost - Faith Divides Us Death Unites Us

Paradise Lost pochází z anglického Halifaxu a jejich styl se označuje jako death, doom, gothic metal. Kapela si totiž od roku 1988 prošla několika různými obdobími. První tři alba (Lost Paradise – 1990, Gothic – 1991, Shades of God – 1992), se nesla v duchu death/doom metalu, ale Paradise Lost jsou známější hlavně jako jedni z hlavních průkopníků gothic metalu. Každopádně druhé album Gothic fanoušci extrémnějšího metalu považují za klasiku. Je melodické, uslyšíte na něm symfonický orchestr a ženské vokály. Období gothic metalu kapela načala v roce 1993 albem Icon. Pokud tedy dáváte přednost čistším vokálům před growlem, předchozí tvorbu Paradise Lost asi raději vynechejte. Snad nejúspěšnější gothic deskou je Draconian Times (1995). Ve skladbě Forever Failure několikrát zazní hlas známého amerického kriminálníka Charlese Mansona. Od alba One Second (1997) začali členové „Ztraceného ráje“ experimentovat s elektronickými prvky a válcovali hitparády v různých evropských zemích, jen v Anglii se jim příliš nedařilo. Odklon od metalových kořenů je mnohem patrnější na albu Host (1999), o něco méně pak na Believe in Nothing (2001). Na něm Paradise Lost kombinuje elektroniku s rockem. Metalovým fanouškům svitla naděje s vydáním desky Symbol of Life. Na Wikipedii u ní v popisku dokonce najdete označení industrial metal. Zato desátý počin, Paradise Lost (2005) je už zase zaškatulkovaný do žánru gothic metal. Potom vyšlo ještě In Requiem (2007), z nějž stojí za zmínku například singl Enemy, a dvanáctku prozatím vydaných alb uzavírá Faith Divides US – Death Unites Us (2009). 23. dubna se fanoušci v Evropě mohou těšit na desku s pořadovým číslem třináct, která ponese název Tragic idol.

Queens Of The Stone Age – Go With The Flow

Po nějaké době také přispěji v uvozovkách "normální" písničkou, která pochází od kalifornské kapely Queens Of The Stone Age. Vybral jsem pro vás píseň z alba Songs for the Deaf (2002), která asi nejlépe přiblíží její žánrové zařazení a jejíž klip je velice zajímavě stylizovaný a plný sexuálního symbolismu.

Aschův test konformity

Proč se přikláníme k názoru většiny, i když s daným názorem vlastně nesouhlasíme? Je opravdu lidskou přirozeností přizpůsobit se a jít s davem? Na tyto otázky hledá odpověď Aschův experiment.

Jak generace Z zvládá stres

Před pěti lety jsme pro vás přeložili jedno z nejvíce komentovaných a sdílených videí Simona Sinka na našem webu – Problém dnešní generace mileniálů. V tomto videu se s vámi podělí o jeho pohled na generaci Z (skupinu lidí narozených od poloviny 90. let 20. století do roku 2012).