InflaceLast Week Tonight

Po delší pauze se vrací John Oliver s pořadem Last Week Tonight a v hlavním segmentu řeší to, co momentálně řeší skoro všichni – inflaci. V USA se rostoucí ceny často dávají za vinu prezidentu Bidenovi a jeho stimulačním balíčkům z období covidové pandemie, Biden na oplátku zase obviňuje Vladimira Putina a ruskou invazi na Ukrajinu. Kdo tedy za inflaci vlastně může? Pokud pořád trochu plavete v základech a chcete si předem ujasnit, co to inflace vůbec je, můžete se podívat na video Johnnyho Harrise, které pro nás nedávno přeložila sethe. Zároveň se jako pravidelná překladatelka pořadu omlouvám, ale v následujících pár týdnech LWT opět nevyjde, protože se chystám na dovolenou. Pokud ale v mezičase vyjdou zajímavé díly, pokusím se je dodatečně přeložit. Vysvětlivky: Do českých titulků se vešlo jen spojení „balíček na podporu investic“, ale v originálu se mluví konkrétně o Build Back Better (navrhovaném ambiciózním plánu Bidenova úřadu na podporu infrastruktury) a bipartisan bill (výsledných investicích, na kterých se v americkém parlamentu dohodli). Ezra Miller je americký herec, který v tomto roce čelil již několika zatčením a obviněním z výtržnictví, napadení a groomingu nezletilých.

Mrkev v krabici 2

Mrkev v krabici se vrací! Podaří se Jonovi uspět a překonat legendárního Seana Locka? Nebo to dopadne jako posledně?

Inflace

Nejspíš jste si všimli, že ceny nejen potravin šly nahoru. Předchozí vláda nyní obviňuje tu aktuální, že za inflaci může, ale je to opravdu tak? Podstatu inflace vám youtuber Johnny Harris vysvětlí během šesti minut. Kdyby vám náhodou přišel povědomý, tak je to proto, že dříve pracoval pro Vox. Vysvětlení inflace a rozdílů při porovnání se zahraničními hodnotami najdete také na stránce České národní banky (ČNB). Video z Venezuely, které Johnny zmiňuje, u nás najdete s českými titulky: Proč Kolumbie přijala milion Venezuelanů. Poznámky k překladu: Federal Reserve – americká obdoba naší České národní banky. Nitky, za které tahá „mistr loutkař“ v 6. minutě videa, jsou úroková sazba, tisk peněz, požadavky na minimální rezervy, operace s cennými papíry.  Food stamps – finanční pomoc na nákup jídla pro bezdomovce nebo nízkopříjmové skupiny v USA.

Co ukazují první snímky z teleskopu Jamese WebbaSeeker

Vesmírný teleskop Jamese Webba neboli JWST odstartoval ze Země před půl rokem. Teď už je na svém místě, všechny jeho přístroje jsou připravené a máme k dispozici první snímky. Na co se dosud nejvýkonnější vesmírný teleskop v prvních dnech svého fungování zaměřil? A v čem se snímky liší oproti těm z Hubbleova teleskopu? Video moderuje Loren Grush, hlavní vědecká zpravodajka The Verge, a mluví v něm následující odborníci: Susan Mullally, vědecká pracovnice v projektu JWST Lisa Dang, astrofyzička z Institutu výzkumu exoplanet, Dean C. Hines, člen týmu pro nástroj MIRI na JWST, George Rieke, vedoucí týmu MIRI na JWST, Nora Leutzgendorf, vědkyně v týmu pro nástroj NRISpec a kalibraci na JWST, Evropská vesmírná agentura, Marcia Rieke, hlavní výzkumná pracovnice pro nástroj NIRCam na JWST.

Šaman

Krátký film z dílny DUST ukazuje svět zmítaný válkou. Svět, kde stroje mají duše a šamani jsou nejdůležitější zbraní.

Pocta Seanu Lockovi

Skvělý bavič (a hlavní protagonista jednoho z našich ikonických videí) bohužel loni zemřel. V tomhle videu si připomeneme některé jeho vtipné televizní momenty. Poznámky: Beamrules (trámpravidla) je neexistující slovo, podle Jona Richardsona je jeho význam „soubor pravidel pro umístění trámů v domě“. MOBO Awards – britské hudební ceny. Fearne Cotton – britská moderátorka. Uggy – celkem hnusné boty.

Kate Bush – Running Up That Hill (A Deal with God)Hudební klenoty 20. století

Díky čtvrté řadě seriálu Stranger Things se zpěvačka Kate Bush vrátila do povědomí široké veřejnosti a představila se mladší generaci, která ji díky netflixovské show slyšela třeba vůbec poprvé. A píseň, která ji znovu vyšvihla na přední příčky světových hitparád, je právě Running Up That Hill (A Deal with God), kterou vám dnes přinášíme s českými titulky. Píseň vyšla poprvé v roce 1985 na zpěvaččině pátém studiovém albu Hounds of Love. Po svém vydání dosáhla třetí příčky na britské Singles Chart a 30. příčky na americké Billboard Hot 100. Ale po uvedení ve Stranger Things se song konečně dostal na první příčku britské hitparády – tedy celkem 36 let a 310 dní po jeho prvním vydání. Stranger Things ale takový efekt nevyvolaly poprvé – po uvedení písně Never Ending Story ve třetí řadě seriálu její popularita vzrostla až o 800 %zdroj.